Hlavní obsah
Airbus 330 při ukázce v Dubaji Foto: Stringer, Reuters

Airbus sníží produkci o 40 procent a propustí tisíce lidí

Airbus v příštích dvou letech sníží produkci a dodávky o 40 procent oproti původnímu plánu a propustí tisíce lidí. V rozhovoru pro německý deník Die Welt to řekl šéf společnosti Guillaume Faury.

Airbus 330 při ukázce v Dubaji Foto: Stringer, Reuters
Airbus sníží produkci o 40 procent a propustí tisíce lidí

„Díváme se na každé pracoviště, zda se tam dají snížit náklady. Obracíme každý kámen,” řekl Faury listu.

Evropský výrobce letadel reaguje na koronavirovou krizi, která na měsíce drasticky omezila mezinárodní lety. Masivní pokles zájmu o létání snížil poptávku po nových strojích ze strany leteckých společností. „Od vývoje v aerolinkách se nemůžeme oddělit,” dodal Faury.

„Snížení produkce o 40 procent znamená, že se dostaneme zpátky na úroveň, kde jsme byli zhruba před deseti až 15 lety, a tehdy jsme měli v Evropě stejné uspořádání. Zásadní otázku strukturální změny bychom proto mohli řešit až později, kdy budeme mít jasněji o tom, jak se bude trh dále vyvíjet,” uvedl Faury.

Kolik ze 135 tisíc pracovních míst bude firma muset zrušit, chce Faury oznámit až po rozhovorech se zaměstnanci do konce července. Podle listu Der Spiegel se spekuluje až o 15 tisíc pracovních místech v divizi civilního létání, kde pracuje 90 tisíc lidí.

V dubnu a v květnu firma plnila výrobní plán jen z 80 procent – v dubnu dodala místo plánovaných 75 jen 14 letadel. Mnohé už vyrobené stroje jsou prozatím zaparkované, protože aerolinky je kvůli krizi na trhu s létáním neodebírají. Faury očekává, že srovnat výrobu a dodávky se nepodaří dříve než na konci roku 2021.

V čele Airbusu Guillaume Faury stojí zhruba rok. Zpočátku plánoval rozšiřování výroby. Pandemie ale všechno změnila a o přežití nyní bojuje celé letecké odvětví, od dodavatelů leteckých součástek přes výrobce až po aerolinky.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků