Hlavní obsah
Letoun A380 společnosti Emirates Foto: Novinky

Airbus musí zkontrolovat starší A380 kvůli prasklinám na křídlech

Evropský výrobce letadel Airbus musí překontrolovat starší obří letouny A380 kvůli možným prasklinám na křídlech. Podle nařízení Evropské agentury pro bezpečnost letectví (EASA) se kontrola týká vnější části křídel u 25 nejstarších letadel, která byla uvedena do provozu od roku 2007. S podobným problémem se Airbus potýkal už dříve.

Letoun A380 společnosti Emirates Foto: Novinky
Airbus musí zkontrolovat starší A380 kvůli prasklinám na křídlech

Společnost potvrdila, že na zadních křídlech starších letadel A380 byly nalezeny malé praskliny.

„Objevili jsme problém a navrhli plán kontroly a opravy,” uvedl Airbus v prohlášení. Dodal, že závada neovlivňuje letovou způsobilost letadel A380.

Závada se má týkat letadel vyrobených mezi roky 2004 a 2006. Vlastní je aerolinky Singapore Airlines, Air France, Lufthansa, Emirates a Qantas.

Agentura Bloomberg napsala, že kontroly mají provést aerolinky pomocí ultrazvuku. Pokud nějaké trhliny odhalí, musí kontaktovat výrobce ohledně pokynů k opravě, a to ještě předtím, než stroj odstartuje k dalšímu letu.

Opravy stály miliony eur

Už před sedmi lety byl Airbus nucen zkontrolovat letadla A380 a navrhnout nákladný program opravy po zjištění prasklin v části křídel. Stálo ho to miliony eur.

Letos v únoru Airbus oznámil, že výrobu dvoupatrových letadel A380 ukončí. Důvodem je nezájem zákazníků. Největší letadlo pro přepravu cestujících na světě se má přestat vyrábět v roce 2021. Airbus dodal zákazníkům přes 200 těchto strojů.

Problém má letos i konkurenční firma Boeing. Ta musela počátkem roku po dvou závažných nehodách pozastavit lety svého nejprodávanějšího modelu 737 MAX a zatím není jasné, kdy se tato letadla vrátí do provozu.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků