Hlavní obsah
Letoun společnosti Ryanair na letišti v Pardubicích Foto: David Taneček, ČTK

Aerolinky Ryanair se kvůli koronaviru propadly do ztráty

Irská nízkonákladová letecká společnost Ryanair Holdings se v prvním finančním čtvrtletí, které skončilo 30. června, propadla do ztráty 185 milionů eur (téměř pět miliard korun) po zisku 243 milionů eur (6,38 miliardy korun) před rokem. Firma to oznámila v pondělí. Stejně jako konkurenti se potýká s negativními dopady koronavirové krize na leteckou přepravu.

Letoun společnosti Ryanair na letišti v Pardubicích Foto: David Taneček, ČTK
Aerolinky Ryanair se kvůli koronaviru propadly do ztráty

Ztráta irské společnosti nicméně byla nižší, než očekávali analytici. Ti předpokládali, že Ryanair prodělá 232 milionů eur, napsala agentura Reuters.

Firma uplynulé čtvrtletí označila za nejobtížnější ve své 35leté historii. Upozornila rovněž, že vzhledem k současné nejistotě nemůže poskytnout odhad hospodářského výsledku pro celý finanční rok.

„Naší největší obavou je teď druhá vlna případů covidu-19 v Evropě na konci podzimu,” uvedl šéf podniku Michael O'Leary.

Aerolinky v uplynulém čtvrtletí přepravily pouze půl milionu cestujících ve srovnání s téměř 42 miliony před rokem. Jejich provozní příjmy se meziročně snížily o 95 procent na 125 milionů eur (3,28 miliady korun), zatímco provozní náklady klesly o 85 procent na 313 milionů eur (8,22 miliardy korun).

Ryanair je největším nízkonákladovým leteckým přepravcem v Evropě a v roce 2016 otevřel základnu také na pražském letišti. Pražská pobočka má zhruba 80 pracovníků. Ryanair byl před koronavirovou krizí po Smartwings druhým největším dopravcem působícím v Česku.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků