Financial Times zveřejnily snímek, na kterém se v roce 2003 procházejí na pláži čínského ostrova Hainan tehdy 49letý zakladatel Huawei Žen Čeng-fej a tehdejší šéf Motoroly Mike Zafirovski.

O několik týdnů později byla podepsána předběžná dohoda o záměru (letter of intent), že Motorola koupí Huawei za 7,5 miliardy dolarů (podle tehdejšího kurzu 210 miliard korun, dnes zhruba 168 miliard).

Budoucnost patří 5G sítím. Co to ale vlastně je?

Huawei je v současnosti nejvlivnějším a nejkontroverznějším dodavatelem telekomunikačních technologií světa s ročními tržbami přes 100 miliard dolarů (2,3 bilionu korun). Západní vlády se obávají možnosti špionáže pro Čínu, připomínají Financial Times.

Pokud by tehdy došlo k prodeji, mohly se osudy telekomunikačních firem vydat odlišným směrem. „Není ale jasné, zda by Huawei dokázal zachránit Motorolu nebo by Motorola nakonec zničila Huawei,“ komentoval to vysoce postavený čínský manažer v Hongkongu.

Po několika letech začaly tržby Huawei postupně růst, zatímco u Motoroly od roku 2006 klesaly. V roce 2012 ji koupil Google, o dva roky později značku prodal čínské firmě Lenovo. Mobily Motorola od Lenova se stále prodávají, s časy největší slávy značky to ale nelze srovnávat.

O chystaném prodeji se podle Financial Times dosud nevědělo. Proč z obchodu nakonec sešlo, vědí jen tehdejší aktéři. Podle zdrojů v dané době Žen Čeng-fej, bývalý důstojník čínské armády, jednal velmi nezávisle na čínské vládě. Situace se změnila až později.

ČTĚTE TAKÉ:
Nejvíce za mobilní tarify platí nejchudší Češi
Nejdražší mobilní data v Evropě mají Češi. Operátoři to ale vidí jinak

„Huawei nejdříve (čínská vláda) nechtěla podporovat a dotovat. Nyní to dělá kvůli jeho úspěchu, a protože je tak důležitý pro mezinárodní konkurenceschopnost Číny,“ řekl Financial Times Jang Č’-čung, bankéř Morgan Stanley, který zastupoval Huawei při jednáních s Motorolou.