Třídenní konferenci označovanou jako „pouštní Davos” - podle švýcarského města, kde se koná Světové ekonomické fórum - hostí korunní princ Muhammad bin Salmán. Je součástí jeho snah zbavit zemi závislosti na ropě.

Na poslední chvíli odřekly účast desítky manažerů firem a bank zvučných jmen jako Siemens, Deutsche Bank, JP Morgan nebo investiční firmy Blackrock. Na rozdíl od loňska nedorazila šéfka Mezinárodního měnového fondu Christine Lagardeová.

Z vysoce postavených manažerů se akce účastní šéf Totalu Patrick Pouyanné a zhruba třicetičlenná delegace ruských podnikatelů a investorů. Účast zachraňují i další sousední země, hlavně Spojené arabské emiráty, všimla si agentura Bloomberg.

Na konferenci se mají podepsat zakázky za desítky miliard dolarů. Některé firmy takticky poslaly své zástupce, i když ne z vrcholného vedení. Silné je zastoupení zahraničních firem v oblasti energetiky a zbrojního průmyslu, mezi řečníky je třeba šéf americké zbrojní firmy Raytheon.

Účastníci investiční konference v Rijádu

Účastníci investiční konference v Rijádu

FOTO: Faisal Al Nasser, Reuters

Novinář Chášakdží, který psal kriticky vůči vládnoucí královské rodině, vešel 2. října na istanbulský konzulát Saúdské Arábie a od té doby ho na veřejnosti nikdo neviděl a nenašlo se ani jeho tělo.

Rijád jeho smrt připustil poprvé až minulý týden v pátek. O víkendu pak ministr zahraničí Ádil Džubajr hovořil o zabití, avšak řekl také, že království je odhodláno objasnit fakta a potrestat ty, kteří nesou za „vraždu” odpovědnost. Turecko od počátku tvrdilo, že novinář byl zavražděn.

„Jakmile jsem se dozvěděl o jeho smrti, bylo mi jasné, že to nemůžeme jednoduše přejít a dělat byznys jako obvykle,“ prohlásil šéf Siemensu Joe Kaeser. „My v Německu bychom měli z historické zkušenosti vědět, k čemu vede, když se lidé vyhýbají potížím a neozvou se, dokud není příliš pozdě,“ dodal.