Výhled pro jednotlivé země EK zveřejnila na svém webu. Nejrychleji ze zemí EU má letos růst ekonomika Rumunska, téměř o šest procent.

Pro eurozónu očekává podzimní prognóza růst o 2,2 procenta, což by bylo nejrychlejší tempo za poslední desetiletí. V jarní prognóze zveřejněné v květnu komise pro eurozónu čekala růst o 1,6 procenta.

„Jsou to na mnoha frontách dobré zprávy. Vznikají nová pracovní místa, rostou investice a zlepšují se veřejné finance,“ míní evropský komisař pro hospodářské a finanční záležitosti, daně a cla Pierre Moscovici.

Je ale podle něj třeba, aby členské země EU ve svém úsilí o zlepšení situace nepolevovaly a také dokázaly zajistit, že z růstu hospodářství budou mít prospěch všichni občané. Rizika podle Moscoviciho dále představuje vysoká míra zadlužení a nízký růst mezd.

Nezaměstnanost klesá

Nynější předpověď nabízí i výhled na rok 2018, kdy komise pro eurozónu i celou EU předpokládá růst o 2,1 procenta. V roce 2019 to má být shodně 1,9 procenta.

Růst české ekonomiky podle odhadů EK příští rok zpomalí na tři procenta a v roce 2019 na 2,9 procenta. Prognóza je mírně horší než výhled ČNB, která počítá letos s růstem HDP Česka o 4,5 procenta a příští rok o 3,4 procenta. [celá zpráva]

Míru nezaměstnanosti na letošní rok v EU prognóza uvádí ve výši 7,8 procenta, na rok příští 7,3 procenta a v roce 2019 přesně sedm procent. Pro Česko odhaduje míru nezaměstnanosti letos ve výši tří procent a další dva roky na 2,9 procenta. Česko má nejnižší nezaměstnanost v EU – například v Německu má být letos 3,7 procenta.