Z výsledků geologického průzkumu z konce loňského roku vyplývá, že zdroje lithia na krušnohorském Cínovci jsou 1,2 až 1,4 miliónu tun. V Česku se nachází podle hrubých odhadů šest procent světové zásoby lithia, většina je v okolí Cínovce, zbytek ve Slavkovském lese.

KOMENTÁŘ DNE:
Vláda není polokomunistická - Argumentaci k povaze nové vlády s důvěrou analyzuje Jiří Pehe. Čtěte zde >>
Zvítězí anglický lid, nebo EU – Britsko-unijní bitvu o brexit komentuje Alexander Tomský. Čtěte zde >>

Od loňského podzimu má všechna povolení k těžbě u Cínovce na Teplicku společnost Cínovecká deponie, kterou ovládá investiční skupina RSJ kolem miliardáře Karla Janečka. Lithium chce těžit povrchově.

Nezávislost na dodávkách z Asie

Hlubinnou těžbu pak v lokalitě plánuje společnost Geomet, kterou vlastní australský European Metals Holdings (EMH). Studii proveditelnosti chce mít připravenou do poloviny příštího roku.

„Domnívám se, že je pro Evropu velmi nebezpečné si i nadále myslet, že může být při výrobě baterií závislá na dodávkách z Asie, zejména pak v případě lithia,“ uvedl pro agenturu AP šéf holdingu EMH Keith Coughlan.

„Myslím si, že z evropského pohledu jde o významný přínos, a věřím, že v určité fázi bude mít některý z hlavních evropských koncových odběratelů zájem s námi jednat o dodávkách z Cínovce,“ dodal.

Společnost plánuje v Krušných horách kromě lithia těžit i cín a wolfram. Celkové náklady na přípravu projektu až po vývoj, testování a projekci zpracovatelských technologií se podle Geometu mohou pohybovat mezi 600 a 700 milióny korun. Zhruba polovina již byla proinvestována.

„Náklady na samotnou otvírku dolu a výstavbu zpracovatelského závodu se pak budou pohybovat v řádu jednotek miliard korun," uvedl ředitel společnosti Geomet Richard Pavlík.

Přípravné práce

Cínovecká deponie počítá s tím, že do zahájení těžby na Cínovci bude muset investovat stamilióny korun. Firma má už pro ložisko všechna potřebná povolení, těžba by tak mohla začít do několika let.

„V současnosti provádíme přípravné práce, musíme následně postavit areál pro zpracování suroviny, najít zaměstnance, zprovoznit technologie, vyřešit odbyt vytěžené suroviny,” řekl mluvčí Cínovecká deponie a Sanaka Industry Martin Frýdl.

Geomet by rád spolu s českou společností HE3DA, která se zabývá vývojem bateriových technologií, vytvořil komplexní český řetězec od těžby přes zpracování, výzkum až po výrobu a prodej finálních výrobků (baterií) s vysokou přidanou hodnotou.