Návrh, o kterém Úsvit zatím nechce víc informovat, představí předsedkyně Energetického regulačního úřadu Vitásková příští týden.

O možném propadnutí Bakalova majetku státu hovořil už na jaře prezident Miloš Zeman, který se v názorech na některá témata shoduje s Vitáskovou.

Bakala do letošního února spoluvlastnil společnost New World Resources (NWR) majitele černouhelné firmy OKD, která dluží přes 17 miliard korun a v květnu podala na sebe insolvenční návrh. Firma nedokáže splácet závazky a její majetek nedosahuje ani hodnoty sedmi miliard korun. Obyvatele kraje Bakala popudil také prodejem více než 43 tisíc bývalých bytů OKD.

Zeman mluvil o vytunelování až 150 miliard

Na květnovém Žofínském fóru Zeman uvedl s odvoláním na zdroje, „které mají povinnost informovat”, že celkový objem vytunelovaných peněz ve společnosti NWR za doby, kdy ji spoluvlastnil Bakala, je 100 až 150 miliard korun.

Zdeněk Bakala, dlouholetý vlastník NWR, majitelky černouhelných dolů. Společnost v nesnázích přenechal letos v únoru skupině Ad Hoc Group.

Zdeněk Bakala, dlouholetý vlastník společnosti NWR, majitelky černouhelných dolů OKD. Společnost v nesnázích přenechal letos v únoru skupině Ad Hoc Group.

FOTO: Petr Horník, Právo

Zeman tehdy řekl, že pokud se prokáže, že se Bakala dopustil tunelování, může mu hrozit ztráta svobody i propadnutí majetku.

V ostravském volebním obvodu 70 usiluje spolu s Vitáskovou o zvolení do Senátu dalších devět kandidátů. Dosluhující senátor a starosta městského obvodu Slezská Ostrava Antonín Maštalíř (ČSSD) kandidovat nebude.