Evropské dálnice se zatím neucpávají kvůli přívalu obrněných vozů s penězi mířících na přísně tajné destinace, ale pokud se s dalším poklesem sazeb ukáže schraňování hotovosti jako finančně schůdné, bude tím narušena schopnost centrálních bank využívat záporné sazby jako katalyzátoru růstu, napsal list The Financial Times.

Poté, co Evropská centrální banka (ECB) v březnu naposledy stlačila sazby, platí soukromé banky za většinu peněz uchovávaných v 19 národních bankách eurozóny ekvivalent 0,4 procenta ročně. Cílem opatření, které od propadu sazeb pod nulu v roce 2014 přišlo banky na přibližně 2,64 miliardy eur (71 miliard Kč), je motivovat finanční domy k tomu, aby neuchovávaly prostředky, ale půjčovaly je podnikům a tím podnítily ekonomický růst.

Soukromé banky a pojišťovny tak hledají způsoby, jak se poplatkům vyhnout. Jedním z nich je jednoduše převést elektronické peníze uložené v centrálních bankách na hotovost. Německá pojišťovnická skupina Munich Re má za sebou úspěšné pokusy se skladováním desítek miliónů eur v hotovosti za "únosnou cenu".

Několik dalších německých bank, včetně Commerzbank, druhého největšího poskytovatele půjček v zemi, o podobném kroku uvažuje. Když se ale jeden švýcarský penzijní fond pokusil o velký výběr ze své banky s cílem uložit peníze do trezoru, banka podle místních médií odmítla vyhovět.

Hromadění hotovosti a řada nákladů

Ekonomické důsledky masového uplatnění této metody by byly značné. Odpadla by motivace půjčování podnikům, ale s hromaděním hotovosti se pojí také řada nákladů. Částečně jde o skladování a transport. Problémem jsou také bankovní lupiči, zemětřesení a další nepředvídatelné pohromy, respektive najít pojišťovatele ochotného takové riziko převzít za rozumnou cenu.

Dále je otázkou, zda by se soukromým bankám podařilo ve velkém schraňovat hotovost bez tichého souhlasu národních bank. Prvním krokem při přechodu k bankovkám by totiž bylo kontaktovat národní banku, u které má daná banka peníze uložené. Každá z národních bank eurozóny musí převod elektronických peněz na hotovost odsouhlasit.

Jestliže by se několik bank rozhodlo hromadit hotovost, objem bankovek v oběhu by se propadl. V tuto chvíli jsou v oběhu eurobankovky v hodnotě 1,087 biliónu eur. Banky mají uloženu srovnatelnou částku: 988,1 miliardy, kterou by mohly od centrální banky požadovat.