"Posudek byl vypracován znalcem Ivem Dvořákem na základě poznatků získaných z přechutnání vybraných vín. Vyčíslená částka je odvozena z katalogů aukčních síní a jde tedy pouze o odhadní cenu," uvedla Grecmanová.

Podle znalce je minimální cena sbírky 7,7 miliónu korun. Pokud by se však podařilo dohledat doklady k vínům, které by potvrdily exkluzivní sběratelské exempláře, hodnota sbírky by dosahovala 30 miliónů korun.

Několik vzorků ochutnali someliéři v květnu. Ukázalo se, že kvalita vín je i přes jejich stáří velmi vysoká, a to, že vína byla desítky let zakopaná pod podlahou, lahvím spíše prospělo.

"V žádném případě nepřichází v úvahu prodej vín. Vína jsou momentálně uložena v depozitáři na státním hradě a zámku Bečov, kde je jejich stav pravidelně kontrolován a kde mají vyhovující podmínky (pravidelné měření teploty a vlhkosti). V blízké době bude ustanovena odborná rada, která rozhodne, jak bude s víny nadále nakládáno," doplnila Grecmanová.

Doplnila, že vína, která budou prokazatelně označena za takzvaně "mrtvá", budou využita při tvorbě nové expozice s relikviářem svatého Maura.