„Evropa je vážně nemocná a musí svoje problémy rychle řešit, nebo může přijít neštěstí. Nejsem žádný prorok soudného dne, ale realista,“ řekl Folkerts-Landau v rozhovoru pro německý týdeník Welt am Sonntag.

Podle něj se EU bez většího záchranného programu na podporu bank neobejde. Nepředpokládá ale, že by situace mohla zajít tak daleko jako při finanční krizi v roce 2008.

Pozornost se nyní upírá hlavně na Itálii, jejíž banky nahromadily asi 360 miliard eur (9,7 biliónu korun) špatných úvěrů. Akcie nejstarší banky světa a třetí největší italské banky Monte dei Paschi di Siena, která má problémy dlouhodobě, letos ztratily přes 70 procent hodnoty.

ČTĚTE TAKÉ
Itálie může zažehnout evropskou bankovní krizi, tvrdí šéf Société Générale

Nepadají ale jen akcie italských bank - akcie německé Deutsche Bank za rok klesly téměř o 50 procent, Credit Suisse o 63 procent. Akciový index 500 evropských bank sledovaných agenturou Bloomberg je nejníže za sedm let.

Hlavní ekonom Deutsche Bank David Folkerts-Landau

Hlavní ekonom Deutsche Bank David Folkerts-Landau

FOTO: db.com

Podle německého ekonoma je pokles akcií jen symptomem mnohem větších problémů, které Evropa má a které na banky dopadají –  vysoké státní zadlužení, pomalý růst a nebezpečná deflace (pokles cen).

Vysoké dluhy a pomalý růst

Že by se bankovní krize z Itálie mohla rozšířit na celou Evropu varoval už minulý týden šéf Société Générale Lorenzo Bini Smaghi.

Brusel by podle Folkerts-Landaua měl následovat příkladu Washingtonu, který dal na pomoc americkým bankám 475 miliard dolarů (11,6 biliónu korun).

„V Evropě nemusí být záchranný balík tak velký. Program ve výši 150 miliard eur by měl na rekapitalizaci evropských bank stačit,“ dodal.