Městská rada o projektu, který na zkoušku poběží do konce letošního roku, rozhodla začátkem května, prý proto, aby šla příkladem v regionu, kde se řada firem zabývá poskytováním služeb souvisejících s kybernetickou měnou. Na konci roku asi třicetitisícové město platbu bitcoiny vyhodnotí a rozhodne, zda v ní pokračovat.

Bitcoin byl vytvořen v roce 2009. Měna je navržena tak, aby ji nikdo nemohl jakkoli ovlivňovat, tedy ani vlády a centrální banky. Kybernetické mince "razí" síť počítačů se specializovaným softwarem. Ten je naprogramován tak, aby uvolňoval nové mince stabilním tempem, které se ale postupně zpomaluje. Počet mincí v oběhu bude konečný, celkem jich má být vytvořeno 21 miliónů. V roce 2033 jich má být v oběhu 99 procent a poslední se mají dostat do oběhu kolem roku 2140.

V současnosti je přijímán k placení za širokou škálu zboží a služeb na různých místech. V oběhu je nyní kolem 15,5 miliónu bitcoinů. Hodnota jednoho je nyní zhruba 449 dolarů, tedy 10 600 Kč. Předpokládá se, že tvůrce měny nashromáždil asi jeden milión bitcoinů, při současném kurzu tedy zhruba 450 miliónů dolarů.