Hlavní obsah

Ztracená rotunda svatého Václava se poprvé otevřela veřejnosti

Torzo rotundy sv. Václava z 11. století, kterou historici považovali za ztracenou, se objevilo náhodně při rekonstrukci budovy Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy (MFF UK). Nyní se rotunda pomalu otevírá veřejnosti.

Ztracená rotunda svatého Václava se poprvé otevřela veřejnosti

Památku se podařilo zachránit díky podpoře stovek dárců z celé České republiky a financování z evropských zdrojů. Rotunda bude veřejnosti kvůli svému stáří a specifickému mikroklima přístupná jen vzácně.

„V současné době jedná matematicko-fyzikální fakulta s Národním památkovým ústavem, jak často se pro veřejnost zpřístupní. Co ale víme určitě, že se rotunda otevře během muzejní noci příští rok v červnu a také na svátek sv. Václava,“ řekl proděkan pro propagaci MFF UK Martin Vlach. Veřejnost bude o termínech otevření informována na serveru www.matfyz.cz.

Základy rotundy sv. Václava na pražské Malé Straně. Památka z 11. století byla považována za ztracenou.

Foto: Michal Krumphanzl, ČTK

Rekonstrukce rotundy sv. Václava trvala přes dva roky a stála před deset miliónů korun. Evropské finance pokryly 80 procent částky a přes 2,4 miliónu korun přispěli lidé prostřednictvím dárcovské aplikace.

Nalezeny výrobky z kostí zvířat

Archeologický výzkum objevil pozůstatky ještě starších staveb. „Jsou zde totiž i kruhové základy budovy z počátku 10. století,“ řekl Vlach. Kromě nich archeologové nalezli několik stovek různých předmětů, zvířecích kostí, výrobků ze zvířecích kostí, dokonce i mnoho náušnic z různých období.

Základy rotundy sv. Václava na pražské Malé Straně. Památka z 11. století byla považována za ztracenou.

Foto: Michal Krumphanzl, ČTK

„Nejcennější nálezem je však fragment románské dlažby z konce 11. století, kde se nám zachovalo zhruba nějakých 70 kusů dlaždic. A restaurátoři v rámci projektu zrekonstruovali i část této podlahy,“ dodal Vlach.

Dlaždice náleží k nejstaršímu typu českých středověkých terakotových podlah. Nazývá se vyšehradská podle podobného nálezu v bazilice sv. Vavřince na Vyšehradě. V části rekonstruované památky se nachází také replika dlažby.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků