Hlavní obsah
Premiér Petr Nečas (ODS) Foto: Petr Horník, Právo

Změny v zákoníku práce mohou začít platit později, míní Nečas

Premiér Petr Nečas po pondělním setkání s předsedou Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Jaroslavem Zavadilem uvedl, že připravovaná novela zákoníku práce by mohla platit později než od ledna, jak kabinet původně avizoval. Premiér chce nejprve celý materiál detailně projednat.

Premiér Petr Nečas (ODS) Foto: Petr Horník, Právo
Změny v zákoníku práce mohou začít platit později, míní Nečas

"Než obcházet standardní jednací procesy, dovedu si představit, že by novela mohla platit později, 1. leden není žádný fetiš," uvedl Nečas. Vláda bude předlohu projednávat v září, legislativní proces se prý nemusí do konce roku stihnout. O zákoníku bude vláda jednat s odbory v tripartitě i bilaterálně.

Mezi změnami, se kterými počítá ministerstvo práce a sociálních věcí, je například prodloužení doby, po kterou je možné uzavírat smlouvy na dobu určitou ze dvou na pět let, zvýšení maximálního rozsahu zaměstnání na základě dohody o provedení práce, změny ve výši odstupného, které by mělo být nadále vázáno na počet let odpracovaných u zaměstnavatele, či zpružnění kont pracovní doby.

O reformách se musí jednat

Podle vlády opatření přispějí ke vzniku nových pracovních míst. Podle odborů ale je celé vládní prohlášení nejsilnějším útokem na práva zaměstnanců za posledních dvacet let.

Nečas a Zavadil v pondělí jednali o způsobu komunikace mezi vládou a odbory. Premiér uvedl, že má na dialogu zájem nejen v rámci tripartity, ale i bilaterálně. Jednání budou třeba o důchodové a zdravotní reformě.

"Domníváme se, že rozumná vláda bude chtít naslouchat argumentům, které máme my k důchodové a zdravotní reformě. Budou to nevratné kroky," podotkl Zavadil. Nečas očekává, že vláda se s odbory ve všem neshodne, neznamená to ale, že s nimi nebude debatovat a případně hledat pro obě strany přijatelné řešení.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků