Hlavní obsah
Ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) Foto: Petr Hloušek, Právo

Změny v daňovém balíčku možné jsou, ale prostor je minimální, řekl Kalousek

Ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) v rozhovoru pro sobotní Právo připustil, že vládní daňový balíček, který tento týden neprošel Sněmovnou, může doznat nějakých změn, než o něm poslanci budou rozhodovat znovu, tentokrát společně s hlasováním o důvěře vládě. Normu, která mimo jiné obsahuje zvýšení DPH, nepodpořilo šest poslanců ODS. Podle Kalouska jde o jejich vnitrostranický boj.

Ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) Foto: Petr Hloušek, Právo
Změny v daňovém balíčku možné jsou, ale prostor je minimální, řekl Kalousek

Ustoupíte požadavkům rebelujících poslanců ODS a změníte daňový balíček?

Nezlobte se, ale problém není mezi ministrem financí a šesti – jak vy říkáte – rebelujícími poslanci ODS.

Tohle je vnitřní záležitost ODS a to si musí kolegové vyřešit doma. Ten balíček je výsledkem velmi křehkého koaličního kompromisu. Bylo to dlouho projednáváno, koaliční strany se pak dohodly přesně na tomto znění a jednomyslně to schválila vláda a dokonce to všechny koaliční strany schválily ve Sněmovně.

Ta dohoda existuje a teď je jen potřeba ji udržet. Já si vážím vyjádření pana předsedy Nečase, který řekl ano, ODS porušila koaliční smlouvu a teď má dva měsíce na to, aby si udělala pořádek doma.

Ustoupíte ODS, protože premiér už připustil, že začne s rebely o změnách jednat?

Jako vždycky je samozřejmě možné nějaké změny projednávat, ale prostor je tam minimální. Pokud se teď začne jednat o změnách kvůli šesti poslancům ODS, tak logicky přijde šest poslanců TOP 09 nebo tři poslanci z LIDEM a řeknou – my to chceme také jinak. Dohody se buď drží, nebo nedrží.

Tady je ale otázka, co je víc? Jestli být takto zásadový, nebo nechat padnout vládu.

Ne, tady jde o to, jestli jsme schopni se na nějakých změnách dohodnout. Vládu nenecháme padnout my. Pokud padne, tak ji nechají padnout ti koaliční poslanci, kteří ji odmítnou podpořit.

Otázka zní, kdo má větší zodpovědnost?

Všichni jsme skládali poslanecký slib a máme stejnou odpovědnost. My ji bereme nesmírně vážně, a proto jsme spojili důvěru vlády s těmi návrhy. Ale odpovědní musí být všichni. Pokud tady bude jenom menšina odpovědných, tak prostě vláda nebude. Já zkrátím vaše vyptávání. Neumím si představit, že bych souhlasil se změnou, která by ve svém důsledku vedla k negativnímu rozpočtovému dopadu do roku 2013, což znamená prohloubení deficitu.

Mohl byste to vyložit: když sáhnete na příjmy, tak…

Žádné když. Nehněvejte se, ale pokud vy těm šesti lidem skáčete na to, že jim jde o rozpočtovou legislativu, a chcete o tom vážně jednat, tak já se s vámi ve vší úctě nebudu zesměšňovat.

Jim přece o žádnou rozpočtovou legislativu nejde. Pro ně je to vnitrostranický zápas ODS. O čemž svědčí i to, že jsem neslyšel zatím vůbec žádný požadavek, co by chtěli jinak. Oni to ani nevědí.

Buďte fér. Oni říkají, že se jim nelíbí vyšší daň pro bohatší zaměstnance pro plat nad sto tisíc, zvyšování DPH a změna paušálů u živnostníků.

To jsme na tom stejně s výjimkou paušálů, kde je to otázka spravedlnosti. Sociální pojištění mají platit živnostníci nižší, protože požívají menší sociální ochrany, ale daň z příjmu fyzických osob je univerzální daň a tu máme platit všichni stejnou.

Jinak mně se také nelíbí zvyšování DPH a solidární přirážka. Já to nenavrhuji rád, ale jako nezbytný nástroj konsolidace veřejných rozpočtů.

Oni navrhují více šetřit.

Až přijde pan premiér a předseda ODS – já nebudu jednat s jednotlivými poslanci, nevím, proč bych to dělal – a řekne: tady na té výdajové straně navrhuji seškrtat ještě 15 miliard, a ukáže kde, tak s ním o tom mohu vést seriózní diskusi. Já si ale nemyslím, že to půjde. Nezapomeňte, že 68 procent úspor jsme udělali na straně výdajů. Jsme první vláda v historii, která výdaje rok od roku nezvyšuje, ale z roku na rok snižuje. Já si myslím, že jsme na hraně možností provozních výdajů státu pro příští rok. Pokud budeme chtít výdaje snižovat dál, musí zafungovat další strukturální kroky, které se ovšem nedají udělat do roku 2013.

Ano, můžete škrtnout všechny peníze na vědu a výzkum nebo na financování programů EU. Jistě, ale škody, které tím způsobíte, by byly mnohonásobně větší než ta úspora, které dosáhnete.

A proč prostě o něco nezvýšíte deficit? Podle ekonomů náš dluh není zase až tak fatální v porovnání s ostatními zeměmi. Proč ze snižování schodku děláte posvátnou krávu?

To není posvátná kráva. Někteří ekonomové se domnívají, že bychom měli dělat větší deficity, což by jistě trochu přispělo k hospodářskému růstu, ale výrazně by to zdražilo financování naší dluhové služby, a to až o desítky miliard.

Jestliže dnes někdo v souvislosti s penzijní reformou říká, že budeme vyvádět veřejné peníze finančním společnostem, tak to není pravda. Lidé budou mít u finančních společností své peníze uložené v bezpečné ochraně, ale pokud budeme platit zbytečně vysoké úroky z dluhové služby, tak skutečně vyvádíme peníze finančním společnostem.

Za druhé to by znamenalo ztrátu kreditu. Nejsme velká země jako Francie či Německo, a jestli dnes máme mimořádnou důvěru na finančních trzích, tak jedině proto, že vláda vykazuje vůli dát své veřejné rozpočty do pořádku. Pokud trhy zjistí, že vůle ochabuje nebo není, tak se jejich chování vůči nám dramaticky změní a ohrozíme si tím svoji vlastní suverenitu.

Pan poslanec Tluchoř říká, že rating není vize. Ano, jenže rating je po krizi z roku 2008 jednen ze základních podmínek toho, aby země zůstala suverénní a nebyla rukojmím finančních skupin a mezinárodních institucí.

Neovlivní náš rating spíš to, že padne vláda, než že se zvedne o několik miliard dluh?

Pochopitelně, ale proč se ptáte mě? Já pro balíček hlasovat budu.

Tady nejde hlasovat pro to či ono, ale jde o to se dohodnout.

Dospělá, vyzrálá politická strana se pozná podle toho, že je schopná dohodu dodržet, i když jsou s tím spojeny politické náklady a prosazování nepopulárních kroků. Pokud náš koaliční partner na to nebude mít sílu, tak koalice nemá smysl.

Říkáte, že je to problém uvnitř ODS. Můžete být konkrétnější?

Nejsem expert na situaci uvnitř jiné politické strany a také mi nepřísluší komentovat situaci uvnitř politické strany. Jenom rád opakuji, že to zažívám už potřetí. Zažil jsem to kolem premiéra Špidly, kdy vzbouřenci z ČSSD začali říkat, že kolodějská dohoda je zrada sociálně-demokratického programu, a přitom jenom nechtěli Špidlu.

Úplně stejný scénář jsem zažil kolem premiéra Topolánka a teď ho zažívám kolem pana premiéra Nečase. Vždyť ti pánové nechtějí pana předsedu Nečase jako předsedu ODS, ale musí mít pro to nějaký zástupný důvod. Zákon o pohřebnictví by pravděpodobně takovým silným tématem nebyl, daně takovým tématem jsou.

Mezi těmi, kterým se zákon nelíbí, je i váš bývalý náměstek Ivan Fuksa, chápete jeho motivaci?

Já se nebudu zesměšňovat tím, že budu brát jejich argumenty vážně. To jsou zástupné argumenty. Oni nechtějí pana premiéra Nečase. Bývalý kolega Ivan Fuksa k tomu má mnoho svých – možná pádných – důvodů. Nikdo z nás nenavrhuje zvýšení daní rád. Také bych proti tomu uměl argumentovat, ale zároveň vím, že ze všech možností řešení je tato možnost nejméně špatná.

Abyste se nezesměšňoval s argumentací těchto pánů, tak připomenu, že vaše kroky kritizuje prezident Klaus. Čím si vysvětlujete, že odstřeluje daňový balíček a církevní restituce, když zákonitě musí vědět, že může ohrozit existenci vlády?

Pan prezident nenese odpovědnost za rozpočtovou politiku vlády, na druhou stranu jsem neslyšel, jaká by se mu líbila alternativa. U pana prezidenta jsem přesvědčen, že v tuto chvíli je pro něj další vývoj v ODS vyšší prioritou než parametry daní. A že má stejnou motivaci jako těch šest pánů.

Myslíte, že má plány se vrátit do čela ODS?

Nevím, jaké má plány. Jsem ten poslední, kdo by za něj mohl mluvit. On ODS založil, byl její nejsilnější personou. A pochybuji, že by mu nezáleželo na tom, jak vzdáleně bude ODS dělat politiku od jeho představ. Jsem také přesvědčen, že na pádu premiéra Topolánka se podílel velmi vehementně.

Není červeným hadrem pro obyčejné lidi, že se tu hádáte o zvýšení daní pro bohatší zaměstnance, ale na snížení valorizace důchodů se v klidu dohodnete?

To je krok, který jsme nenavrhovali rádi, ale bylo to nezbytné a nejméně špatné řešení. A jste-li tzv. vzbouřenec a hledáte zástupné důvody, tak si najdete takový, který uvnitř ODS vypadá nejvěrohodněji.

Když zákon neprojde a padne vláda, jsou jedinou alternativou předčasné volby, nebo půjde utvořit nová vláda?

O tom nebudu spekulovat, protože jsem přesvědčen, že zvítězí odpovědnost koaličních poslanců a že ty nezbytné, nepopulární kroky schválíme a že schválíme i rozpočet.

Celý rozhovor s ministrem financí Miroslavem Kalouskem si můžete přečíst v sobotním vydání deníku Právo. Ministr se v nich vyjadřuje také k osudu církevních restitucí i ke kauze odvolání policejního prezidenta Petra Lessyho.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků