Hlavní obsah
Foto: Petra Venutová

Zlínská soc. dem. podpořila Špidlu

Sociální demokracie v sobotu vybírala na krajských konferencích kandidáty do vedení strany, které budou volit na březnovém sjezdu v Kongresovém centru v Praze. V sobotu své kandidáty oznámily soc. dem. buňky v Moravskoslezském, Jihočeském a jako poslední ve Zlínském kraji.

Foto: Petra Venutová
Zlínská soc. dem. podpořila Špidlu

Šéf strany Vladimír Špidla již dříve oznámil, že bude předsednické křeslo obhajovat. Při posledním zasedání ústředního výkonného výboru sice někteří jeho členové v kuloárech otevřeně hovořili o tom, že vhodnějšími stranickými lídry by byli místopředsedové Stanislav Gross nebo Zdeněk Škromach, žádný z nich ale neřekl, že by chtěl se Špidlou o vůdcovství soupeřit. Novým kandidátem na místopředsedu strany se stal bývalý šéf Českomoravské konfederace odborových svazů Richard Falbr. Prosazuje ho předseda organizace ČSSD Ústeckého kraje Jaroslav Foldyna. Konference v jeho kraji se sejde 19. ledna. Ve stejný den budou vybírat kandidáty sociální demokraté na Plzeňsku. V ostatních krajích se sejdou v sobotu 25. ledna.

Zlín pro březnovou volbu nového vedení ČSSD nominoval na post předsedy Vladimíra Špidlu. Na výkonného místopředsedu nominovali na sobotní krajské konferenci poslance dosavaního místopředsedu Zdeňka Škromacha. Poslanec a lídr sociálních demokratů v loňský parlamentních volbách na Zlínsku Miloš Melčák byl navržen do předsednictva strany. Petra Šuláka pak zlínští sociální demokraté navrhli do ústředního výkonného výboru strany.

Prioritou pro zlínskou ČSSD je kladný výsledek referenda o vstupu do Evropské unie. "Důležitá je rovněž podpora komunálních politiků, kteří byli zvoleni v podzimních volbách," řekla ČTK po jednání krajská předsedkyně a senátorka Alena Gajdůšková. Místopředseda ČSSD a ministr práce a sociálních věcí Zdeněk Škromach přijel na zlínskou konferenci podpořit kandidaturu bývalého premiéra Miloše Zemana na prezidenta. Zdůraznil, že právě Zeman je nejdůstojnějším kandidátem. Zlínští sociální demokraté také podle Gajdůškové zamítli případnou účast České republiky v připravovaných akcích v Perském zálivu. ČSSD má na Zlínsku na 800 členů, přímo ve zlínském okrese dvě stovky. Nejsilnější členskou základnu má ČSSD ve Zlínském kraji v okrese Vsetín se třemi sty členy.

Jihočeská ČSSD navrhuje nadcházejícímu sjezdu sociálních demokratů zvolit předsedou opětovně Vladimíra Špidlu, za výkonného místopředsedu Stanislav Grosse a na posty místopředsedů Richarda Falbra, Marii Součkovou a Martina Starce. Shodli se na tom účastníci sobotní krajské konference ČSSD. Změna nastala v jihočeské organizaci na místě předsedy, kde Karla Vachtu, který již nekandidoval, nahradila Jitka Kupčová. Tu na post předsedy podpořilo 92 z 96 delegátů konference. Jihočeští sociální demokraté chtějí rozšířit členskou základnu a zlepšit práci s nestraníky. To jsou hlavní body, které krajská konference projednala. Jihočeská členská základna se totiž v posledních letech prakticky nerozšířila, konstatoval na setkání s novináři místopředseda sociálních demokratů Pavel Rychetský. Jihočeská ČSSD má zhruba 1200 členů. Strana by se proto měla soustředit především na spolupráci s nestraníky na místní úrovni. "Na komunální úrovni se stírají stranické rozpory a na důležitosti nabývají profesionální kvality lidí," konstatoval Rychetský.

OMLUVA

Omlouváme se čtenářům za chybnou informaci o výsledcích konference zlínské soc. dem. Chybná informace byla převzata ze servisu ČTK, která uváděla jako kandidáta na předsedu strany poslance Miloše Melčáka a na post místopředsedy poslance Petra Šuláka. Ostatní dvě konfernce pokrývali naši zpravodajové.

Andrej Poliak, editor Novinky.cz

Moravskoslezská ČSSD nominuje do funkce předsedy strany premiéra a dosavadního předsedu Vladimíra Špidlu. Do funkce místopředsedy strany pak zástupci moravskoslezské ČSSD navrhnou předsedu Poslanecké sněmovny Lubomíra Zaorálka, který moravskoslezské sociální demokraty úspěšně vedl i v loňských parlamentních volbám. ČSSD tehdy porazila komunisty i ODS a získala v kraji 36,13 procenta hlasů. Zaorálek ČTK řekl, že v případě svého úspěchu na celostátní úrovni se chce zasadit o to, aby z ČSSD vznikla moderní demokratická strana, která bude přitažlivá i pro nové členy. V souboji o předsednické křeslo měl dnes Zaorálek jediného soupeře, kterým byl bohumínský starosta Petr Vícha. Ten patří v kraji k nejúspěšnějším sociálnědemokratickým starostům. Vícha ČTK řekl, že porážku čekal a rozhodně ho nemrzí.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků