Hlavní obsah
Primátorka Zlína Irena Ondrová (ODS) Foto: Aleš Fuksa, Právo

Zlínská primátorka odložila jednání zastupitelstva oprávněně

Odstupující primátorka Zlína Irena Ondrová (ODS) postupovala správně, když nevyhlásila termín ustavujícího zasedání zastupitelstva do pondělní půlnoci. Novinářům ukázala výklad ministerstva vnitra, který v úterý obdržela. Na svolání zastupitelstva má čas do 22.listopadu.

Primátorka Zlína Irena Ondrová (ODS) Foto: Aleš Fuksa, Právo
Zlínská primátorka odložila jednání zastupitelstva oprávněně

Její slova potvrdila i Hana Malá z tiskového odboru ministerstva vnitra. Ondrová bude po Krajském soudu v Brně, jehož zaměstnanec chyboval, když na úřední desce špatně uvedl Magistrát města Zlín jako žalovanou stranu pro neplatnost voleb, žádat veřejnou omluvu a vysvětlení.

Nová koalice, která vzešla ve Zlíně z komunálních voleb - TOP 09, STAN, M.O.R., KDU-ČSL, Zlínské hnutí nezávislých a VV, v pondělí tvrdila, že na základě jejich posudků Ondrová má na svolání zastupitelstva čas do pondělní půlnoci. Předseda hnutí Starostové a nezávislí a poslanec Petr Gazdík pak oznámil, že pokud tak primátorka neučiní, obrátí se na ministerstvo vnitra, aby svolalo ustavující zastupitelstvo ve Zlíně na 16. listopadu.

Pochybení soudního úředníka

Situace ohledně ustavujícího zastupitelstva ve Zlíně se zkomplikovala v okamžiku, kdy půl hodiny před vypršením termínu Krajský soud v Brně obdržel stížnost na neplatnost voleb, kde žalovaným byl Magistrát města Zlína. Návrh podala osoba vystupující pod jménem Pavel Sedlář.

Nicméně z pátečního usnesení soudu je patrné, že návrh se netýkal Zlína, ale samostatné obce Lhota u Malenovic. Protože ale oficiálně žalovaným byl zlínský magistrát, podle ministerstva začala běžet další patnáctidenní lhůta, během které musel magistrát počkat s vyhlášením termínu ustavující schůze zastupitelstva na verdikt soudu.

"Máme proto za to, že postup dosavadní primátorky, který vycházel ze zveřejněné informace soudem, plně odpovídá účelu paragrafu 91 odstavce jedna zákona o obcích. ... Ustavující zasedání proto musí být svoláno tak, aby uskutečnilo nejpozději 22. listopadu tohoto roku," píše se mimo jiné ve vyjádření ministerstva vnitra, které má ČTK k dispozici.

Žádost o omluvu

Ondrová chce zaslat předsedovi Krajského soudu v Brně Jaromíru Pořízkovi žádost o veřejnou omluvu a vysvětlení celé situace. Reagovala tak na informace, které uvedla mluvčí soudu Miroslava Sedláčková, když přiznala, že pochybení ohledně voleb ve Zlíně se dopustil zaměstnanec soudu.

"V důsledku nesprávných informací měla tato skutečnost velmi negativní vliv na celkovou povolební situaci a současně poškodila i mé vlastní jméno," řekla Ondrová.

Ve Zlíně volby vyhrála společná kandidátka TOP 09 a STAN. Koaliční smlouvu podepsala s hnutím M.O.R., lidovci, Zlínským hnutí nezávislých a Věcmi veřejnými. Občanští i sociální demokraté mají společně s komunisty zaujmout místo v opozici.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků