Hlavní obsah
 

Život, zábavu i kostlivce první republiky představí výstava 13 komnat

Film, umění, módu, sport i politiku a podnikání první republiky chce přiblížit výstava, která je přístupná v Tančícím domě. Jmenuje se 13 komnat První republiky a tehdejší společnost představí ve 13 výstavních oddílech. Ukáže dobové plakáty a fotografie hvězd stříbrného plátna či nábytek operní pěvkyně Emy Destinnové.

 
Život, zábavu i kostlivce první republiky představí výstava 13 komnat

Období mezi dvěma válkami, na něž se dnes nahlíží s nostalgií, chce podle pořadatelů ukázat v celé šíři včetně faktu, že první republika měla své kostlivce ve skříni, uvedl spisovatel a historik Petr Stančík, který se na výstavě podílel.

Období přinášelo i skandály a aféry, které se týkaly různých oblastí života. Byly dvě velké hospodářské krize, politická scéna byla roztříštěná, silný byl nacionalismus, ke slovu přicházel nacismus a komunismus.

„Třináctka v názvu říká, že první republika nebyla jen úžasná doba plná energie, ale že tam byl také schovaný kostlivec ve skříni," řekl Stančík.

Nábytek Emy Destinnové

Foto: Novinky

Spisovatel Stančík je autorem všech doprovodných textů v expozici. Ty jsou natištěny na obdélnících s obloučkem nahoře, které jsou kopiemi oken pražské Legiobanky. Autoři tak připomínají další podobu první republiky, architektonickou, neboť banka stojící dodnes Na Poříčí je typickou ukázkou rondokubismu, slohu, který nastoupil v té době.

„Výstava je plná emocí, je plná příběhů, někdy krásných, někdy otřesných," uvedla kurátorka výstavy Jana Sommerová.

Dobové oblečení

Foto: Novinky

K těm smutným patří příběh Lisy Mikové, která před svou deportací do Terezína pracovala pro královnu prvorepublikové módy Hanu Podolskou. Modely Mikové prezentuje komnata věnovaná módě. Tu dokreslují i kostýmy ze seriálů a filmů České televize v další části výstavy.

Na návštěvníky čekají původní loutky a kresby slavných tvůrců Jiřího Trnky, Josefa Lady a Josefa Skupy, slavné práce fotografa Františka Drtikola, Josefa Čapka a dalších umělců.

Slavný řecko-římský zápasník 20. století Gustav Frištenský věnoval své přítelkyni Miroslavě Ellederové kapesní zbraň zvanou boxer umístěnou ve vitríně

Foto: Novinky

Nechybí ani sbírka osobních předmětů tvůrců Osvobozeného divadla, první sériově vyráběný proudnicový automobil na světě Tatra 77 v měřítku 1:10 či kabriolet Walter z roku 1932.

Vynálezce, továrník a průkopník motorismu Josef Walter jej postavil pro svou rodinu, na světě jsou dnes jen tři exempláře a ten v Tančícím domě je z pozůstalosti hudebníka Petra Hapky, uvedl Stančík.

kabriolet Walter z roku 1932

Foto: Novinky

Výstava zahrnující podle pořadatelů 95 procent originálů potrvá do 25. října.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků