Hlavní obsah
Kontrola cizinecké policie (ilustrační foto) Foto: Aleš Honus, Právo

Získat české občanství bude těžší, rozhodl kabinet. Slováci budou bez výsad

Pro získání českého občanství by měly platit přísnější podmínky. V pondělí o tom rozhodla vláda, která schválila novelu zákona o státním občanství. Předlohu nyní posoudí Sněmovna.

Kontrola cizinecké policie (ilustrační foto) Foto: Aleš Honus, Právo
Získat české občanství bude těžší, rozhodl kabinet. Slováci budou bez výsad

Lidé, kteří budou chtít české občanství, budou muset například prokázat, že se opakovaně nedopustili některých přestupků, například že nenarušili veřejný pořádek nebo občanské soužití.

Žadatelé také budou muset uvést výši finančních prostředků, které mají pro zajištění životních potřeb v České republice. Bude také nutné doložit délku studia češtiny.

Doklady o škole či sportování   

U lidí, kteří žijí na území ČR deset let, se budou vyžadovat doklady o faktickém pobytu v zemi. Může jít například o pracovní smlouvy, školní vysvědčení nebo potvrzení právnické osoby o pravidelné sportovní činnosti. Zákon také nově vylučuje soudní přezkum v případě, kdy byla žádost o občanství zamítnuta z důvodu ohrožení bezpečnosti státu.

Zákon si také klade za cíl zařadit Slováky, kteří měli po rozpadu Československa při rozhodování o nabytí občanství zvláštní postavení, na úroveň občanů ostatních zemí Evropské unie. Doposud byly občanům narozeným v Československu některé podmínky promíjeny.

Novela by měla začít platit v polovině příštího roku. Návrh nyní projedná Sněmovna.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků