Hlavní obsah

Zima letos už definitivně skončila

V polovině února přišla od meteorologů šokující zpráva: zima už zřejmě definitivně skončila. Ač kalendárně skončí až 21. března hodinu po půlnoci, podle prognóz se zdá, že vývoj počasí ji letos značně předběhne. V následujících týdnech sice mohou teploty v noci klesnout i mírně pod nulou, ale přes den budou dosahovat až 12 stupňů.

Zima letos už definitivně skončila

Potvrzuje se tak, že po lednu, který byl nejteplejším měsícem za posledních 46 let, bude v tomto trendu pokračovat i únor. Vyplývá to z dlouhodobé předpovědi na 30 dní, s níž v úterý Právo seznámila Dagmar Honsová z pražského Meteopressu. 

"Skutečně už to tak vypadá. Vždyť od 21. do 28. února mají noční teploty sice být v rozmezí 3 až -3, postupně 6 až 0, ale denní vystoupí na 4 až 10 stupňů," sdělila Honsová.

Od 1. do 10. března se očekává oblačno až zataženo, místy déšť nebo přeháňky, na horách srážky smíšené nebo sněhové. Přechodně, zejména zpočátku období, i polojasno. V noci teploty klesnou na 4 až -2, odpoledne vystoupí na 6 až 12. Od 11. do 20. března by mělo být oblačno, občas až zataženo s deštěm nebo přeháňkami, na horách srážky většinou sněhové. Noční teploty 3 až -3, nejvyšší denní 5 až 11 stupňů.

"Předpokládaná úspěšnost této předpovědi je 65 procent, a tak je možné, že se něco změní," uzavřela Honsová.

Zimy budou asi teplejší

A můžeme v budoucnu můžeme očekávat teplé zimy, jako je ta letošní? "Ano, můžeme," řekl Právu již dříve doktor Jan Pretel, klimatolog Českého hydrometeorologického ústavu v Praze.

"Tendence z hlediska vývoje klimatu do vzdálené budoucnosti je, že zimy budou teplejší. Upozorňuji, že jde ale o trend, a nesmíme se tedy divit, když v tomto trendu se budou teplotní hodnoty od dlouhodobého průměru odchylovat. Klidně se může stát, že po teplé letošní zimě přijde studená, jako po loňské studené zimě přišla ta letošní - teplá.

Loňská i letošní zima byly a jsou svým způsobem mimořádné a jsou právě důkazem odchylek od celkového trendu stoupajících zimních teplot," uzavřel klimatolog.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků