Hlavní obsah
Ilustrační snímek Foto: Petr Horník, Právo

Žena rodila už cestou do nemocnice, malému Šimonovi pomohl na svět otec

Velmi rychlý průběh porodu překvapil ve čtvrtek odpoledne ženu z Kařezu na Rokycansku. Společně s manželem už nestačili dojet do nemocnice, dítě se narodilo během cesty.

Ilustrační snímek Foto: Petr Horník, Právo
Žena rodila už cestou do nemocnice, malému Šimonovi pomohl na svět otec

„Dopadlo to šťastně. Chlapečkovi pomohl na svět tatínek,“ uvedla Ivana Vodehnalová z dispečinku krajské záchranné služby.

Podle ní se jednalo o takzvaný překotný porod, který trvá velmi krátkou dobu a nebývá příliš častý. „Rodička s partnerem jeli do nemocnice v Hořovicích, přičemž porod se rozběhl cestou. Chlapeček Šimon se narodil ještě před příjezdem zdravotníků, role porodníka se ujal otec. Záchranáři pak ženu ošetřili a odvezli i se synem do porodnice,“ doplnila Vodehnalová.

Podle odborníků je rychle postupující porod velmi bolestivý, není totiž možné ženě podat tišicí léky. Zvyšuje se také riziko zdravotních komplikací jak pro rodičku, tak pro dítě. Oproti pozvolnému porodu je díky silným a častým děložním stahům vyvíjen nadměrný tlak na hlavičku novorozence a tím vzniká nebezpečí přetržení cév v mozku. Hrozí také přetržení pupeční šňůry a vykrvácení dítěte.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků