Hlavní obsah
Miloš Zeman 28. října 2015 předává medaili Za zásluhy anestezioložce Danuši Táborské. Foto: Vít Šimánek, ČTK

Zemřela zakladatelka ARO kliniky v Československu Táborská

Ve věku 91 let zemřela zakladatelka první anesteziologicko-resuscitační kliniky v Československu Danuše Táborská. ČTK to dnes potvrdila Dana Lipovská, mluvčí Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně, v níž Táborská kliniku založila. V oboru anesteziologie a resuscitace byla v roce 1989 jako první žena jmenovaná profesorkou. V roce 2015 jí prezident Miloš Zeman udělil medaili.

Miloš Zeman 28. října 2015 předává medaili Za zásluhy anestezioložce Danuši Táborské. Foto: Vít Šimánek, ČTK
Zemřela zakladatelka ARO kliniky v Československu Táborská

Danuše Táborská zemřela v pondělí. "Rodině a blízkým vyjadřujeme upřímnou soustrast," uvedla Lipovská. Táborská vystudovala Lékařskou fakultu dnešní Masarykovy univerzity v Brně. Ve Fakultní nemocnici u svaté Anny v Brně v roce 1983 založila první anesteziologicko-resuscitační kliniku v Československu, jejíž přednostkou byla 16 let.

Na Masarykově univerzitě se zasloužila o vznik nových oborů medicíny, například kardiochirurgie a diagnostika mozkové smrti, věnovala se také problematice péče o dárce orgánů a prosadila výuku anesteziologie a intenzivní péče do lékařského studijního pánu.

Táborská publikovala v domácích i zahraničních periodikách, je autorkou řady učebnic a vychovala desítky následovníků. Jedním z nich je i bývalý ředitel Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně a současný ředitel znojemské nemocnice Martin Pavlík. "Paní profesorka Táborská pro mne navždy zůstane nedostižnou osobností s nekonečnou noblesou, znalostmi a přirozenou autoritou. Neumím vyjádřit slovy, jakou poctou a štěstím pro mne bylo pod paní profesorkou pracovat a učit se. Rodině vyjadřuji upřímnou soustrast," řekl ČTK Pavlík.

Táborské u příležitosti 97. výročí vzniku Československa v roce 2015 udělil prezident Miloš Zeman medaili Za zásluhy o stát v oblasti vědy. Za rok 2015 dostala také Cenu města Brna v oblasti lékařské vědy a farmacie.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků