Hlavní obsah
Jindřich Hojer, předobraz jedné z postav Rychlých šípů Jaroslava Foglara. Foto: ČTK

Zemřel předobraz Rychlého šípu Jindra Hojer

Ve věku 96 let zemřel v úterý chemik a skaut Jindra Hojer, podle kterého spisovatel Jaroslav Foglar pojmenoval jednu z postav svého seriálu Rychlé šípy. O Hojerově úmrtí informovala organizace Junák - český skaut na twitteru.

Jindřich Hojer, předobraz jedné z postav Rychlých šípů Jaroslava Foglara. Foto: ČTK
Zemřel předobraz Rychlého šípu Jindra Hojer

Hojer se narodil v roce 1924 v pražských Holešovicích. Jako malý začal navštěvovat Sokol, kde se seznámil se svým celoživotním kamarádem Václavem Černým, který ho v roce 1936 přivedl do Foglarova skautského oddílu Pražská Dvojka.

V květnu 1937 přišel Foglar za Hojerem s prosbou, že by potřeboval jeho jméno do kresleného seriálu. Hojerovy rodiče Foglar přesvědčil k souhlasu slibem, že postava bude veskrze kladná.

Jindra Hojer skutečný a jeho komiksové alter ego

Foto: ČTK

V Pražské Dvojce strávil Hojer pět let. V roce 1986 své kontakty s Foglarem a oddílem obnovil a pravidelně se s nimi vídal.

Hojer vystudoval chemii a většinu života pracoval ve Výzkumném ústavu organických syntéz v Rybitví u Pardubic. Později učil a přednášel na různých školách včetně vysokých. Byl také autorem trojice knih, mimo jiné autobiografie Střípky ze života Jindry Hojera. V posledních letech žil v jednom z domovů důchodců v Pardubicích.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků