Hlavní obsah
Foto: Profimedia.cz

Zemřel nejstarší člověk v ČR, Marii Holíkové bylo 109 let

Zemřela nejstarší obyvatelka České republiky Marie Holíková z Blížkovic na Znojemsku. V červenci oslavila 109. narozeniny. Její nedělní úmrtí potvrdila starostka městyse Šárka Ježková.

Foto: Profimedia.cz
Zemřel nejstarší člověk v ČR, Marii Holíkové bylo 109 let

"Zemřela doma. Nevím, jestli za tím byla nějaká choroba. Naposledy jsem se s ní viděla v létě, když slavila 109 let," uvedla starostka. S Holíkovou se vídala posledních 14 let. "V obličeji nestárla. Vždycky říkala takovou větu: Pánbůh mě tady zapomněl," vzpomínala Ježková

Marie Holíková z Blížkovic na Znojemsku se narodila ještě před první světovou válkou. Byla nekuřačka, vyhýbala se alkoholu... 🙂Ale odpočinek si příliš nedopřávala. R.I.P.

Zveřejnil(a) Vyškovský deník Rovnost dne Pondělí 7. prosince 2020

Marie Holíková hůř viděla a slyšela, také už jen ležela. Podle starostky se ale zajímala o dění kolem sebe. V červenci při blahopřání starostka uvedla, že se Holíková zajímala například o covid a vzpomínala, jak musela i jako malá nosit kvůli infekci roušku. Nejstarší občanka se podle ní tehdy zajímala i o další dění, například o brexit.

"Ještě do června se dívala na televizi a poslouchala zprávy. Od července už ale říká, že na ni v televizi a rozhlase mluví moc rychle," uvedla tehdy starostka.

Marie Holíková se narodila 15. července 1911 v Blížkovicích jako nejstarší ze tří sourozenců Marii a Františkovi Zuhlovým. Po škole pracovala v zemědělství. V roce 1937 si vzala Jana Holíka, jehož rodiče jim předali hospodářství. Tomu se věnovala celý život. Porodila dva syny, má čtyři vnučky, několik pravnoučat a prapravnoučat.

Podle dostupných informací by teď mohla být nejstarší obyvatelkou České republiky 108letá žena z Prahy.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků