Hlavní obsah
František Čuba Foto: Jiří Růžička, Právo

Zemřel František Čuba

Ve věku 83 let zemřel v pátek František Čuba, jehož jméno je spojeno především s JZD Slušovice, jehož byl předsedou v letech 1963 až 1990. Právu to potvrdil jeho spolupracovník a někdejší obchodní ředitel podniku Milan Kristek.

František Čuba Foto: Jiří Růžička, Právo
Zemřel František Čuba

Čuba zemřel v pátek po 19. hodině. Zdravotní problémy se u něj projevily v polovině roku 2016, kdy se naposledy objevil v Senátu, kam byl zvolen za SPO. V únoru 2018 se mandátu vzdal. Zdůvodnil to tlakem, jemuž čelil kvůli dlouhodobé absenci na jednání horní komory. Vždy byl řádně omluven, ale nemocenskou nečerpal a chodil mu kompletní plat i s náhradami, za což čelil kritice.

František Čuba se narodil v roce 1936 v obci Březová nedaleko Slušovic. Vystudoval Vysokou školu zemědělskou v Praze a postupně zastával čím dál vyšší funkce v KSČ.

Slušovický zázrak

Od roku 1963 byl předsedou JZD Slušovice, kde se mu podařilo zavést inovativní systém řízení, který z družstva udělal na tehdejší dobu ekonomického obra s obratem v řádu miliard korun a stamilionovými zisky. Slušovický „socialistický zázrak” se věnoval nejen zemědělské produkci, a to za pomoci moderních postupů a technologií, ale v rámci přidruženého výrobního programu dodával na trh i širokou škálu dalších výrobků, například biochemické přípravky, pneumatiky, ale i počítače TNS.

Úspěch Slušovic, který neměl v socialistickém hospodářském systému ČSSR obdoby, spočíval v Čubově schopnosti motivovat zaměstnance, kteří jej popisovali jako geniálního podnikatele a vizionáře se sociálním cítěním.

Léta v politice

Po roce 1989 skončil majetek družstva ve více než stovce firem, z nichž většina zbankrotovala. Samotné družstvo, už pod názvem Zemědělské obchodní družstvo FORUM, skončilo v roce 2011 v konkursu s dluhem 5,8 miliardy korun.

Od roku 2012 působil Čuba jako radní Zlínského kraje. V roce 2013 přijal nabídku prezidenta Miloše Zemana, aby mu dělal poradce v oblasti zemědělství a hospodářství. Zeman ho téhož roku vyznamenal medailí Za zásluhy.

O rok později se dostal do Senátu na kandidátce Strany práv občanů ve Zlínském obvodu, když porazil dlouholetou senátorku za ČSSD Alenu Gajdůškovou.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků