Hlavní obsah
Karel Berousek Foto: Profimedia.cz

Zemřel cirkusový drezér Karel Berousek

V šestašedesáti letech zemřel 30. listopadu známý drezér a krotitel medvědů Karel Berousek. Poslední rozloučení se uskuteční v úterý 9. prosince od 12 hodin v Horních Počernicích. V pondělí to oznámil Ladislav Knos, který byl od konce 70. let ředitelem cirkusů Humberto a Praga a pak manažerem dalších kolektivů.

Karel Berousek Foto: Profimedia.cz
Zemřel cirkusový drezér Karel Berousek

Karel Berousek ohromoval generace diváků v rodinném cirkusu i na filmovém plátně. Se svými medvědy procestoval svět, byl v Americe i v Japonsku. V úspěšné komedii Šest medvědů s Cibulkou z roku 1972 prý zaskakoval v některých scénách za Lubomíra Lipského.

Karel Berousek působil naposled v cirkusu Sultán. V roce 2009 se členové tohoto starého rodu cirkusových umělců u soudu dohodli, že tento cirkus nesoucí Berouskovo jméno už je dál používat nebude. Skončil tak spor o ochrannou známku s částí rodiny z Národního cirkusu originál Berousek, která podala žalobu na další potomky rodu z jiného cirkusového kolektivu, který rovněž v názvu používal toto jméno. Spor skončil dohodou.

Potomek slavného cirkusového klanu

Karel Berousek to tehdy komentoval slovy, že jde o snahu rodiny Jiřího Berouska vzít mu jméno. Jako krotitel byl vždy zastáncem humánní drezúry, kterou spojoval s "libými pocity", nejčastěji s krmením.

Berouskovi se cirkusu věnují už sedmou generaci. Klan kočovných umělců v 19. století založil loutkoherec a žonglér Jan Berousek. Na něj navázal jeho syn Ignác, který vlastnil cirkus a věnoval se především drezuře exotických zvířat.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků