Hlavní obsah
Jaroslav Musial Foto: Radim Beznoska, Právo

Zemřel bývalý senátor Musial

Ve věku 96 let zemřel bývalý senátor za sociální demokracii Jaroslav Musial. O jeho úmrtí v pondělí informoval předseda horní komory Milan Štěch (ČSSD). V Senátu Musial působil čtyři roky po prvních volbách v roce 1996, dva roky byl jeho místopředsedou.

Jaroslav Musial Foto: Radim Beznoska, Právo
Zemřel bývalý senátor Musial

„Vždy jsem oceňoval jeho postřehy, obdivuhodnou paměť, také některé kritické výtky a hlavně jeho lásku k demokracii a osobní laskavost,” uvedl Štěch.

Musial byl členem sociální demokracie od roku 1938, po druhé světové válce spolupracoval na jejím obnovení. Po takzvaném slučovacím sjezdu KSČ a Československé sociální demokracie v červnu 1948 odmítl do komunistické strany vstoupit. Po listopadu 1989 Musial pomáhal sociální demokracii obnovovat.

V roce 1996, jako nejstarší zvolený senátor, svolal ustavující schůzi horní komory a do zvolení předsedy ji řídil. V roce 2000 už do Senátu nekandidoval.

V témže roce udělil Musialovi tehdejší prezident Václav Havel Řád Tomáše Garrigua Masaryka za zásluhy o demokracii a lidská práva. Loni, při oslavách 20 let Senátu, obdržel Musial od Štěcha stříbrnou pamětní medaili horní komory.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků