Hlavní obsah
Arnošt Polák na archivním snímku z roku 2010. Foto: Stanislav Mundil, ČTK

Zemřel Arnošt Polák, jeden z posledních českých veteránů sloužících v RAF

Ve věku 94 let zemřel ve Velké Británii bývalý příslušník 311. československé bombardovací perutě britského Královského letectva RAF Arnošt Polák. Oznámila to ve čtvrtek česká ambasáda v Londýně.

Arnošt Polák na archivním snímku z roku 2010. Foto: Stanislav Mundil, ČTK
Zemřel Arnošt Polák, jeden z posledních českých veteránů sloužících v RAF

Polák byl jedním z posledních českých veteránů bojujících za druhé světové války v RAF. Létal s 311. perutí jako palubní střelec a radiotelegrafista. V armádě dosáhl hodnosti plukovníka.

Polák, který pocházel z židovské rodiny, se do Velké Británie dostal v 16 letech. V roce 1941 se coby plnoletý přihlásil do československé zahraniční armády, vzpomínal v rámci projektu Paměť národa, který připravuje nezisková organizace Post Bellum.

U 311. perutě létal na britských wellingtonech i amerických Consolidated B-24 Liberator, s nimiž peruť operovala proti ponorkám v rámci Coastal Command.

Na konci války se vrátil do vlasti, ale již v roce 1946 v předtuše dalšího vývoje odešel z armády a vrátil se zpět na Britské ostrovy.

Polák zemřel 27. září, pár dní po svých narozeninách. Poslední rozloučení proběhne 18. října.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků