Hlavní obsah
Prezident Miloš Zeman opouští Ústřední vojenskou nemocnici v Praze. Foto: Jan Handrejch, Právo

Zemanovo ošetřování v Lánech zaplatí pojišťovna a prezidentská kancelář

Zdravotní péče o prezidenta Miloše Zemana na zámku v Lánech bude hrazena ze zdravotního pojištění, další výdaje pokryje smlouva uzavřená mezi Kanceláří prezidenta republiky (KPR) a poskytovatelem služby. Tím se stala soukromá společnost Senior Home Group. Řekl to Boris Šťastný, který je ve vedení firmy.

Prezident Miloš Zeman opouští Ústřední vojenskou nemocnici v Praze. Foto: Jan Handrejch, Právo
Zemanovo ošetřování v Lánech zaplatí pojišťovna a prezidentská kancelář

O Zemana bude v každý okamžik pečovat jedna všeobecná sestra. Rozsah péče se může v čase změnit. Sestry jsou očkovány proti onemocnění covid-19, zároveň budou pravidelně testovány antigenními testy. Společnost také poskytne vrchní zdravotní sestru, která bude na péči dohlížet.

Prezident byl ve čtvrtek dopoledne propuštěn z Ústřední vojenské nemocnice, kde byl přes měsíc a půl. Odjel na zámek v Lánech, odkud chce pracovat. V pátek v něm jmenuje novým premiérem Petra Fialu (ODS). ÚVN mu doporučila delší pobyt v nemocnici, jeho rozhodnutí ukončit hospitalizaci kvůli práci vzhledem ke zlepšení zdravotního stavu respektuje.

Šťastný potvrdil, že péči o prezidenta ve čtvrtek převzala společnost Senior Home Group, stalo se tak na žádost KPR a po souhlasu Zemana. Firma je podle něj registrovaným poskytovatelem zdravotnické domácí péče. "Zdravotní domácí péče je ze své podstaty vždy poskytována všeobecnými sestrami v přirozeném domácím prostředí pacienta na základě indikace ošetřujícího lékaře a na základě ošetřovatelského plánu," řekl Šťastný.

Bližší podrobnosti o podobě léčby s odkazem na zákon Šťastný nesdělil. Obecně podle něj u všech pacientů v domácí péči platí to, že ošetřující lékař vždy stanoví, kdy a jaké úkony mají být pacientovi poskytovány.

Uvedl, že péče se může podle rozhodnutí ošetřujícího lékaře vždy časem měnit. Nyní bylo stanoveno, že o Zemana bude v každý okamžik pečovat jedna zdravotní sestra. Jeho společnost také poskytne další personál, který bude poskytovanou péči podporovat, včetně vrchní zdravotní sestry, která bude jako manažerka na poskytování péče po nějaký čas dohlížet. Kolik sester bude celkově Zemanovi k dispozici, Šťastný nepřiblížil. Nechtěl komentovat kvůli ochraně informací o pacientovi, jaké budou mít k dispozici přístroje. Obecně lze podle něj sdělit, že při domácí péči se běžně užívá technika, kterou mohou všeobecné zdravotní sestry obsluhovat.

Všechny sestry jsou podle něj očkovány proti covidu-19 a všichni pracovníci budou také při nástupu na směnu testováni přímo v Lánech antigenními testy pomocí "špičkového přístroje".

Šťastný řekl, že domácí péče je v principu hrazena z veřejného zdravotního pojištění v rozsahu, který je dán zákonem. Pokud přesáhne danou regulaci, nebo půjde o úkony nehrazené z pojištění, zaplatí zbytek KPR na základě uzavřené smlouvy s poskytovatelem.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků