Hlavní obsah
Miloš Zeman na Albertově Foto: Roman Vondrouš, ČTK

Zemanovo chování vadí většině Čechů, ukázal průzkum

Nadpoloviční většině obyvatel České republiky vadí chování prezidenta Miloše Zemana. Vyplývá to z průzkumu agentury Median pro Český rozhlas. Více než dvě třetiny dotázaných si myslí, že prezident rozděluje veřejnost.

Miloš Zeman na Albertově Foto: Roman Vondrouš, ČTK
Zemanovo chování vadí většině Čechů, ukázal průzkum

Stejné množství lidí kritizuje hlavu státu za reprezentaci země v zahraničí. Přesvědčeni o tom jsou hlavně mladí lidé a obyvatelé větších měst.

Stále víc si to myslí i ti, kteří Zemana v lednu 2013 na Hrad volili.

Podle mluvčího Hradu Jiřího Ovčáčka za negativní výsledky mohou média a napjatá situace v posledních týdnech. "Odpovědi na tuto konkrétní otázku jsou určitým důsledkem rozjitřené atmosféry posledních týdnů. Atmosféry, která byla velmi vyhrocená. V tomto si dovolím říci, že i z určitého mediálního hlediska. Je velmi důležité, aby pan prezident dále pokračoval ve svých pravidelných přímých kontaktech s občany," citoval Ovčáčka Český rozhlas.

Lidem vadí Zemanovy výroky

Průzkum odhalil, že nejcitlivěji lidé vnímají sporné výroky prezidenta Zemana ohledně situace na Ukrajině. Téměř 70 procent lidí nesouhlasí konkrétně s výrokem, že na ukrajinském území v současnosti není ruská invazní armáda. Mluvčí Ovčáček vysvětlil, že prezident slova o ruské agresi na Ukrajině nepopírá. Odmítá to ale nazvat invazí.

Foto: Petr Horník, Právo

K lepšímu renomé nepomohly prezidentovi ani vulgární výrazy v pořadu Hovory z Lán. Tři čtvrtiny dotázaných ho za sprostá slova kritizují.

Průzkum pro Český rozhlas také zkoumal, jak veřejnost přijala prezidentův názor, že zásah na Národní třídě ze 17. listopadu 1989 nebyl masakr. Dvě třetiny dotázaných s ním nesouhlasí. Lidé se ale liší v hodnocení demonstrace, kterou kvůli tomu kritici prezidenta Zemana svolali.

Transparent demonstrantů před pomníkem T. G. Masaryka na Hradčanském náměstí

Foto: Petr Horník, Právo

Protesty včetně házení vajíček se líbily jen každému pátému dotázanému. Celkem 35 procent lidí naopak demonstranty odsoudilo. Největší část, 40 procent lidí, zastává názor, že protesty byly v pořádku, ale v některých případech zašly až příliš daleko.

Průzkumu se zúčastnilo 20. a 21. listopadu 1033 respondentů starších 18 let.

Důvěra v prezidenta Miloše Zemana se podle šetření Centra pro výzkum veřejného mínění dramaticky snížila z říjnových 58 procent na aktuálních 37 procent. Je to nejméně od Zemanova nástupu do funkce. [celá zpráva]

Anketa
Jste spokojeni s tím, jak Miloš Zeman vykonává funkci prezidenta České republiky?
Ano
38.4 %
Ne
61.6 %
Celkem hlasovalo 55849 čtenářů.
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků