Hlavní obsah

Zeman: Vrátím se, ale mám tři podmínky

Bývalý premiér a předseda ČSSD Miloš Zeman, který koncem září oslaví 65. narozeniny, formuloval podmínky, za kterých by se vrátil do politiky. Musela by být zavedena přímá volba prezidenta, Česko být ohrožené ještě hlubší hospodářskou krizí a lídři velkých stran by museli své voliče zradit formou velké koalice.

Zeman: Vrátím se, ale mám tři podmínky

Do předčasného důchodu odešel Zeman z premiérské funkce po volbách do Poslanecké sněmovny v roce 2002.

"Já si myslím, že k tomu by došlo pouze tehdy, kdyby za prvé byla velká koalice, protože to by byla zrada voličů obou nejsilnějších stran, za druhé kdyby se prohloubila ekonomická krize a lidé pochopili, že ani jedna z těchto stran jim nenabízí skutečný recept na řešení této ekonomické krize, a konečně za třetí, kdyby byla přímá volba prezidenta," uvedl bývalý premiér.

Zeman před odchodem do důchodu a ještě nějakou dobu poté ujišťoval, že se do politiky už nevrátí. Už v lednu 2003 se však s Václavem Klausem utkal o prezidentský úřad. Přestože ho tehdy kandidovala sociální demokracie, velká část poslanců ČSSD pro něj nehlasovala. Zeman tehdy prohrál už v prvním kole. Tuto "zradu" jim dosud nezapomněl. Ve svých memoárech později napsal, že je Klaus lepším prezidentem, než by byl on.

Grégr: Zeman je ještě mladý

Zemana "vtáhnout" do politického života si dalo za úkol loni založené sdružení Přátelé Miloše Zemana. "Přemýšleli jsme o tom, jak Miloše Zemana vtáhnout do politického života, a tak vzniklo sdružení," vysvětloval tehdy blízký spolupracovník Zemana Miroslav Šlouf, který o Zemanově politickém návratu nepochybuje. Už tehdy řekl, že by sdružení podporovalo Zemanovu kandidaturu, kdyby občané volili hlavu státu přímo.

Podle jiného iniciátora sdružení Miroslava Grégra je Zeman ještě mladý. V rozhovoru pro ČTK uvedl, že se on stal ministrem průmyslu a obchodu v jeho vládě, když mu bylo 68 let.

Pozoruhodné je, že Zeman podmiňuje svůj návrat do politiky vznikem velké koalice ČSSD a ODS. Po volbách v roce 1998 totiž právě on s tehdejším předsedou ODS Václavem Klausem uzavřel takzvanou opoziční smlouvu, která mu umožnila vytvořit jednobarevný kabinet s nímž vládl po celé volební období. Někteří politikové a pozorovatelé považují toto řešení za formu velké koalice. Zeman však rozhodně odmítá, že by tehdy šlo o velkou koalici ČSSD s ODS.

Bývalý premiér také stále kritizuje ČSSD i ODS a jejich rozpočtovou politiku. ČTK řekl, že jedna z těchgto stran - ODS - chce zničit příjmovou stránku rozpočtu populistickým snížením daní a druhá - ČSSD - populistickým zvýšením státních výdajů.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků