Hlavní obsah
Prezident Miloš Zeman (vpravo) s ministrem financí Andrejem Babišem (ANO) Foto: Petr Hloušek, Právo

Zeman vetoval lex Babiš a varoval poslance, že se obrátí na Ústavní soud

Prezident Miloš Zeman vetoval zákon o střetu zájmů, jemuž se vžila přezdívka lex Babiš. V pondělí o tom informoval mluvčí Hradu Jiří Ovčáček. Novela by se totiž dotkla ministra financí a šéfa Agrofertu a hnutí ANO Andreje Babiše. Hrad zároveň oznámil, že pokud poslanci veto přehlasují, obrátí se prezident na Ústavní soud.

Prezident Miloš Zeman (vpravo) s ministrem financí Andrejem Babišem (ANO) Foto: Petr Hloušek, Právo
Zeman vetoval lex Babiš a varoval poslance, že se obrátí na Ústavní soud

Podle prezidenta se do novely dostaly pozměňovací návrhy, které se snaží „ovlivnit volnou soutěž politických stran“, na níž je založen politický systém v ČR.

Zeman veto zákona zdůvodnil v obsáhlém dopise adresovaném šéfovi Sněmovny Janu Hamáčkovi (ČSSD) a připojil množství výhrad.

„V případě, že Poslanecká sněmovna přehlasuje veto prezidenta republiky, je prezident republiky připraven obrátit se na Ústavní soud, aby definitivně rozhodl o případném nesouladu novely zákona o střetu zájmů s Ústavou České republiky,” upozornil mluvčí Hradu Jiří Ovčáček.

Zeman mimo jiné kritizoval, že přijaté pozměňovací návrhy postrádaly odůvodnění a byly založeny „na ničím nepodložených domněnkách”.

Zdůvodnění prezidentova rozhodnutí naleznete zde

K novele připojil i domněnku, že  její „schopnost dosáhnout zamýšleného cíle je v podstatě nulová”.

Sněmovna v listopadu schválila upřesněnou senátní verzi zákona, která by politikům znemožnila ucházet se o nenárokové dotace, veřejné zakázky a investiční pobídky. Členové příštích vlád by v budoucnu nesměli provozovat rozhlasové a televizní vysílání a vydávat periodický tisk. Pod Babišovu skupinu Agrofert spadá mediální dům Mafra, vicepremiér má i rozhlasovou stanici Impuls a hudební televizi Óčko.

Sněmovna přijala předlohu září hlasy 135 ze 183 přítomných poslanců, v listopadu pak potvrdila verzi se senátními úpravami hlasy 125 ze 174 poslanců. O osudu normy mají nyní poslanci znovu rozhodovat v lednu, k přehlasování prezidentského veta jim stačí 101 hlasů.

„Rozhodnutí pana prezidenta mne překvapilo. Zpřísnění zákona o střetu zájmů ale podpořilo přes 130 poslanců, takže se o osud normy neobávám,“ sdělil Novinkám jeden z autorů zákona a nynější ministr pro lidská práva a legislativu Jan Chvojka (ČSSD).

Anketa
Souhlasíte s prezidentovým vetem novely zpřísňující zákon o střetu zájmů?
Ano
67.2 %
Ne
32.8 %
Celkem hlasovalo 13552 čtenářů.

1. Dafovská (Bul.) 23:26,2 min. (1 tr. okruh), 2. Becaertová -21,8 (2), 3. Holubcová (ČR) -23,3 (0), 4. Henkelová (Něm.) -26,8 (0), 5. Apelová -35,0 (1), 6. Wilhelmová (obě Něm.) -36,9 (2), 7. Černousovová (Rus.) -40,5 (1), 8. Denkingerová (Něm.) -40,7 (1), 9. Achatovová (Rus.) -40,9 (1), 10. Beerová (Něm.) -44,0 (0), ...27. Vejnarová -1:46,1 (0), 45. Rezlerová -2:40,7 (3), 47. Faltusová -2:46,0 (2), 62. Doskočilová (všechny ČR) -3:44,9 (3).

Stav SP (po 7 závodech):

1. Dafovská 269 b., 2. Becaertová 261, 3. Pylevová (Rus.) 225, ...14. Holubcová 127, 41. Česneková 9, 46. Vejnarová 4, 49. Rezlerová 3.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků