Hlavní obsah
Zleva Martin Marcin, Kamil Beneš a Patrik Štěpánek Foto: Ministerstvo obrany ČR

Zeman udělí třem padlým vojákům medaili Za hrdinství

Prezident Miloš Zeman udělí třem českým vojákům, kteří zemřeli při teroristickém útoku v Afghánistánu, in memoriam medaili Za hrdinství. Vyznamená je o státním svátku 28. října, uvedl ve středu na Twitteru mluvčí Pražského hradu Jiří Ovčáček.

Zleva Martin Marcin, Kamil Beneš a Patrik Štěpánek Foto: Ministerstvo obrany ČR
Zeman udělí třem padlým vojákům medaili Za hrdinství

Armádní speciál ve středu odpoledne dopravil těla padlých vojáků do Česka. Prezident se účastnil smutečního aktu na pražském letišti.

Rotný Martin Marcin (36), desátník Kamil Beneš (28) a desátník Patrik Štěpánek (25) zemřeli v neděli při patrole v okolí základny Bagrám v afghánské provincii Parván.[celá zpráva]

Vojáci, kteří byli povýšeni do hodnosti štábních praporčíků, budou pohřbeni s vojenskými poctami.

Ministerstvo pro ně chystá ještě další ocenění, padlí vojáci dostanou in memoriam nejvyšší resortní vyznamenání Kříž obrany státu.

Prezident Miloš Zeman ve Vladislavském sále Pražského hradu 28. října 2017 při udílení státních vyznamenání.

Foto: Jan Handrejch, Právo

V poledne památku padlých vojáků uctil v celé republice zvuk sirén. Při přistání letounu, se mimořádně na několik minut rozezněly i zvony katolických chrámů a kostelů.

Spolubojovníci padlých vojáků se se svými kolegy rozloučili při odletu stroje ze spojenecké základny Bagrám.

Zeman, který je vrchním velitelem ozbrojených sil, v neděli vyjádřil hlubokou lítost nad úmrtím tří českých vojáků. Zároveň zdůraznil, že by to podle něj nemělo odradit od úsilí nadále bojovat s mezinárodním terorismem.

Prezident postupuje podobně jako před čtyřmi lety, kdy při útoku v Afghánistánu zemřelo pět českých vojáků. I tehdy Zeman všechny in memoriam vyznamenal medailí Za hrdinství.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků