Hlavní obsah
Miloš Zeman debatuje s občany v Českých Budějovicích Foto: Pavel Orholz, Právo

Zeman se zastal hejtmana Zimoly, státní zástupce a policisty nehájil

Ve velmi přátelském duchu se nesly obě pondělní diskuse prezidenta Miloše Zemana v Českých Budějovicích. Nejdříve čelil otázkám studentů ve Střední průmyslové škole stavební a potom obyvatel na Malé scéně Domu kultury. Asi z dvaceti otázek obdržel pouze jednu, která byla konfliktní a napadala vedení kraje, státní zástupce i policisty.

Miloš Zeman debatuje s občany v Českých Budějovicích Foto: Pavel Orholz, Právo
Zeman se zastal hejtmana Zimoly, státní zástupce a policisty nehájil

Dotazující se muž prohlásil, že nevěří hejtmanovi Jiřímu Zimolovi a jeho náměstkyni Ivaně Stráské (oba ČSSD). Chtěl proto vyjádření přímo od Zemana, ačkoliv hejtman seděl přímo vedle prezidenta.

„Odpovím vám asi totéž, co pan Zimola a paní Stráská. Nevím, koho jste volil, nevím, zda jste šel vůbec k volbám, což je to nejhorší. Nicméně komunální volby budou za několik měsíců a krajské volby za asi dva roky, a pokud máte pocit, že kdokoliv ve vedení kraje je vás nehoden, nebo s ním nesouhlasíte, pak máte možnost dát svůj hlas jiné alternativě. Politici se neodvolávají individuálními výkřiky, tím méně mediálními kampaněmi. Politici se v demokracii odvolávají svobodnými volbami,“ zdůraznil Zeman.

Třetina pro každého

Muž, který dotaz vznesl, také nařkl ze zkorumpovanosti státní zástupce a policii. Zeman mu dával z části za pravdu a jako příklad uvedl svou premiérskou zkušenost.

„Ještě jako premiéra mě udivila věc, že když moje vláda podala na různé tuneláře 2500 oznámení, tak zhruba třetinu z nich odložila policie, třetinu státní zástupci, když nezahájili stíhání a třetina skončila u soudu vždy osvobozujícími nebo mírnými rozsudky,“ poznamenal Zeman.

Debata o korupci 

Podotkl, že člověk, který si půjčil miliardu od plzeňské banky, jí nevrátil a u soudu byl osvobozen. „Když ukradnete miliardu, pak máte možnost odloupnout z ní sto miliónů korun a když vás nějaká Zemanova vláda začne trestně stíhat, dáte dvacet miliónů policistům, aby to odložili. Když je poctivý a dá to státnímu zástupci, vytáhnete ze šrajtofle dalších třicet miliónů a pokusíte se podplatit státního zástupce, aby nezahájil trestní stíhání. Když nezabere ani to, vytáhnete zbývajících padesát miliónů a pokusíte se podplatit soudce,“ nastínil možnost korupce Zeman.

Dodal, že řešením by byl zákon o prokázání původu příjmu a majetku. „Ti lidé si to mohou dovolit jen proto, že jim nikdo nekouká do účtů, jestli tam náhodou nemají úplatky od těch, které měli stíhat,“ dodal Zeman.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků