Hlavní obsah
Vlastimil Rampula Foto: Petr Hloušek, Právo

Zeman se sešel s Rampulou, znesváření žalobci se dohodli na komunikaci

Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman se v úterý setkal s pražským vrchním státním zástupcem Vlastimilem Rampulou, sdělila mluvčí Nejvyššího státního zastupitelství (NSZ) Helena Markusová. Oba žalobci, mezi nimiž v poslední době hoří spor, se dohodli na způsobu vzájemné komunikace, která má vést k lepší spolupráci.

Vlastimil Rampula Foto: Petr Hloušek, Právo
Zeman se sešel s Rampulou, znesváření žalobci se dohodli na komunikaci

Schůzka se odehrála na půdě Nejvyššího státního zastupitelství v Brně a podle všeho proběhla v klidu a bez emocí.

"Dnes proběhla na Nejvyšším státním zastupitelství schůzka mezi nejvyšším státním zástupcem a panem doktorem Rampulou, při které si nastavili způsob vzájemné komunikace, která povede k efektivnější spolupráci. Dohodli se například, že se budou pravidelně setkávat v intervalech asi tak tří až čtyř týdnů a budou se vzájemně telefonicky informovat," řekla bez dalších podrobností Markusová.

„Jednání bylo věcné a profesionální,“ řekl Právu k setkání Rampula. Zároveň potvrdil, že výsledkem je mimo jiné dohoda o tom, že oba žalobci se budou pravidelně potkávat i nadále. „Shodli jsme se, že vše potřebné budeme řešit přímo a nikoliv přes média,“ poznamenal Rampula s tím, že případný další pokus o jeho odvolání předmětem jednání nebyl.

Napětí kvůli noční návštěvě náměstkovy kanceláře

Mezi oběma muži začalo stoupat napětí poté, co Rampula minulý pátek na tiskové konferenci informoval novináře o tom, že 17. února v noci vstoupili do kanceláře jeho náměstka Libora Grygárka dva cizí lidé. Z kamerového záznamu podle něj vyplynulo, že muže do pracovny pustil jeho předchůdce Stanislav Mečl. Kvůli události již podal trestní oznámení. Podle Rampuly šlo o narušení bezpečnosti vrchního soudu a státního zastupitelství.

Mečl bez dalších podrobností uvedl, že šlo o policisty. Zeman Rampulovo vystoupení ostře odsoudil s tím, že šlo o akci bezpečnostních složek. Pražský vrchní státní zástupce prý tím, že o ní veřejně hovořil, "umožnil vyzrazení utajovaných informací". Zeman prohlásil, že chce zvážit, zda jde o kárné provinění nebo o případný důvod k odvolání. Rampula tvrdí, že o žádné bezpečnostní akci nebyl informován, a proto ani nemohl nic vyzradit. Později doplnil, že pokud šlo o bezpečnostní akci v zájmu státu, měl Mečl povinnost ho o tom při předávání úřadu informovat, což se prý nestalo. Podle Rampuly tak Mečl "fatálně selhal".

Podle médií byli v Grygárkově kanceláři policisté, kteří měli za úkol odstranit z místnosti odposlechy.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků