Hlavní obsah
Prezident Miloš Zeman v doprovodu hejtmana Libereckého kraje Martina Půty Foto: Radek Petrášek, ČTK

Zeman se opřel do obcí kvůli vyvěšování tibetských vlajek

Během třídenní návštěvy Libereckého kraje se prezident Miloš Zeman obul do institucí, které 10. března jako upozornění na porušování lidských práv v Tibetu vyvěšují tibetské vlajky.

Prezident Miloš Zeman v doprovodu hejtmana Libereckého kraje Martina Půty Foto: Radek Petrášek, ČTK
Zeman se opřel do obcí kvůli vyvěšování tibetských vlajek

„Patrně mají problémy ve své obci vyřešeny tak dokonale, že se mohou zabývat i záležitostí několik tisíc kilometrů daleko,“ poznamenal Zeman.

Prezident reagoval na dotaz krajského zastupitele a starosty Nového Boru Jaromíra Dvořáka (Starostové pro Liberecký kraj) na to, zda by morálka neměla stát nad ekonomickými zájmy.

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

Připomínal historii

„V politice není zneužívanějšího pojmu, než je pojem morálka,“ sdělil Zeman a připomněl část tibetské historie, kdy do roku 1951 měla vláda lámů podobu kombinace feudalismu s otroctvím. „Lidé byli naprosto běžně přikováni k řetězu, občas jim byly vylupovány oči. To jsou historická fakta, to není můj výmysl,“ prohlásil.

Podle prezidenta by si měl každý, kdo vyvěšuje tibetskou vlajku symbolizující nezávislost a návrat do zmiňované historické fáze, rozmyslet, zda si přeje nezávislost, anebo zda si přeje autonomii Tibetu, tak jako v případě Hongkongu.

Prezident souhlasí s vyjádření premiéra Sobotky, podle kterého není třeba uznávat tibetskou exilovou vládu. Pro všechny by měla platit stejná pravidla. Nelze tedy říkat jedné zemi, ať se vzdá části území, a v případě Ukrajiny protestovat proti anexi Krymu.

Kalousek: Máme morální povinnost oplácet solidaritu

Na prezidentova slova ihned zareagoval místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek. „Kdyby tímto způsobem uvažovali všichni západní politici v době Husákova režimu, neštěkl po nás tenkrát ani pes. Země, která je vděčná za projevy zahraniční solidarity v době nesvobody, má morální povinnost oplácet stejnou solidaritou, když se svobody dočkala,“ uvedl na svých facebookových stránkách Kalousek.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků