Hlavní obsah
Lumbeho vila Foto: Milan Malíček, Právo

Zeman se bude z paneláku stěhovat do vily na Hrad, po Klausovi je už vymalováno

Prezident Miloš Zeman se do Lumbeho vily poblíž Pražského hradu nastěhuje s manželkou a dcerou od května. Věci Zemanova předchůdce Václava Klause již byly odvezeny. Do konce měsíce budou do empírové budovy naopak nastěhovány propriety nové hlavy státu, informovala v pondělí mluvčí Hradu Hana Burianová.

Lumbeho vila Foto: Milan Malíček, Právo
Zeman se bude z paneláku stěhovat do vily na Hrad, po Klausovi je už vymalováno

Lumbeho vilu podle mluvčí nečekají žádné stavební úpravy, které by bylo třeba vykonat předtím, než se do ní nastěhuje nový nájemník. "Prostory byly pouze vymalovány," řekla Burianová.

Prezident nyní do svého úřadu dojíždí z bytu v panelovém domě v pražských Stodůlkách. V jaké fázi se stěhování nachází, nechtěla mluvčí komentovat. "Je to soukromá věc manželů Zemanových," uvedla.

Zeman se pro bydlení ve vile s rozsáhlou zahradou rozhodl proto, že si přál žít v blízkosti přírody a že jeho žena Ivana si přeje psa, řekl počátkem března. Chtěl mít také blízko na Pražský hrad. Podle Burianové je plně na prezidentském páru, kdy si zvíře do vily přivedou.

Vilu s netradičním výhledem si vybral i Klaus

Lumbeho vila je empírová budova nedaleko Jeleního příkopu, kterou nechal v polovině 19. století vybudovat pražský chirurg Karel Lumbe. Počátkem 20. století v ní bydlel malíř Miloš Jiránek a maloval z ní netradiční pohledy na Pražský hrad.

Hrad vilu a okolní pozemky vlastní od roku 1925, využívala je správa Hradu jako hospodářské prostory. Plány na rekonstrukci vily se začaly připravovat v roce 1993 a v roce 2004 si ji Václav Klaus vybral jako své nové sídlo. Manželé Klausovi se do vily o rozloze zhruba 200 metrů čtverečních nastěhovali v létě 2005. Vystěhovali se poté, co Klausovi vypršel druhý prezidentský mandát.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Reklama

Výběr článků