Hlavní obsah
Prezident Miloš Zeman Foto: Petr Hloušek , Právo

Zeman pravost Peroutkových citátů nedoložil, omlouvat se nebude

Hradní mluvčí Jiří Ovčáček nepředpokládá, že by se prezident Miloš Zeman omlouval za své výroky o novináři Ferdinandu Peroutkovi, jak ho k tomu v neděli vyzvalo Sdružení Ferdinanda Peroutky. Ovčáček to v pondělí řekl novinářům v Dubí na Teplicku.

Prezident Miloš Zeman Foto: Petr Hloušek , Právo
Zeman pravost Peroutkových citátů nedoložil, omlouvat se nebude

Pravdivost tvrzení prezidenta, za něž ho kritizovala řada osobností, se mluvčí v pondělí snažil doložit odkazy na další studie. Peroutkovo autorství sporného článku v časopise Přítomnost a citátu, který Zeman použil, ale neobjasnil.

Prezident minulé úterý ve svém projevu na pražském fóru k holokaustu hovořil i o selhání intelektuálů v krizové situaci, jakým byl nástup nacismu, a o jejich fascinaci nacismem. „Jeden z největších českých novinářů Ferdinand Peroutka uveřejnil v prestižním časopise Přítomnost článek s titulkem 'Hitler je gentleman'. Tentýž novinář po mnichovské dohodě napsal: 'Nemůžeme-li zpívat s anděly, musíme výti s vlky'," pronesl Zeman.

Radši už nic neříkejte, vyzval Zemana syn Stránského

Historik a publicista Petr Zídek a později i Sdružení Ferdinanda Peroutky však upozornili, že žádný takový Peroutkův článek nelze dohledat a že autorem článku s citací o andělech a vlcích je Jan Stránský, který ho napsal pod pseudonymem Petr Bílý. To dnes potvrdil i Stránského syn Martin Jan Stránský, který revue Přítomnost v současnosti vydává.

„Kdyby si článek přečetl Miloš Zeman anebo jeho mluvčí, tak by (snad, možná) pochopili, že zmíněná věta, kterou článek končí, nevyjadřuje 'selhání intelektuálů', jak Ovčáček tvrdí, ale zoufalství nad kapitulací Západu a nad pomnichovskou budoucností Československa," uvedl Stránský v prohlášení. Zemana i jeho mluvčího vyzval, aby raději už nic neříkali.

Také Sdružení Ferdinanda Peroutky odmítlo, že by tento významný československý novinář byl v předválečné éře fascinován nacismem, a otevřeným dopisem vyzvalo prezidenta, aby svá tvrzení buď doložil, nebo se veřejně omluvil.

Ovčáček: Omluva? Spíš se zklidněte

„Já v tuhle chvíli nepředpokládám, že by měla zaznít nějaká omluva. Spíš by se měly zklidnit emoce především ze strany těch, kteří útočí na pana prezidenta," uvedl k tomu dnes Ovčáček.

Mluvčí zopakoval, že Zeman na konferenci upozornil na „krátkodobé selhání" Peroutky před druhou světovou válkou, což je podle něj „neoddiskutovatelná věc". Doložil to v pondělí odkazem na Peroutkův článek v Přítomnosti z 22. února 1939 „Češi, Němci a židé", kde podle něj autor projevil pochopení pro německý antisemitismus, či studií v časopise Dějiny a současnost. Pravděpodobně měl na mysli příspěvek Michala Frankla „Židé přes palubu", který se této problematice věnuje.

Ani jeden z těchto článků přitom nedokládá původní tvrzení Zemana, který je podle Ovčáčka jinak obdivovatelem Peroutky.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků