Hlavní obsah
Petro Porošenko Foto: Mykola Lazarenko, ČTK/AP

Zeman pozval Porošenka do Prahy

Nového prezidenta Ukrajiny Petra Porošenka pozval na návštěvu do Prahy český prezident Miloš Zeman. Řekl to v nedělním diskusním pořadu České televize Otázky Václava Moravce. Ocenil by, kdyby Porošenko zahájil jednání s oligarchou Rinatem Achmetovem z doněcké proruské oblasti a pokusili se předejít dalšímu konfliktu a zabránit otevřené občanské válce.

Petro Porošenko Foto: Mykola Lazarenko, ČTK/AP
Zeman pozval Porošenka do Prahy

Zřejmě nejbohatší Ukrajinec Achmetov po roztržce s vedením separatistů, kteří mu pohrozili zabavením majetku, žije v Kyjevě.

Oba by se místo represí vůči civilnímu obyvatelstvu, což teď, bohužel, Ukrajina dělá, měli snažit najít nějakou rozumnou dohodu, řekl Zeman. Další eskalace násilí na Ukrajině, je prý pohodlnou záminkou pro Rusko, aby v zemi vojensky intervenovalo, dodal.

Současný přístup kyjevské vlády k situaci na východě země není podle Zemana šťastný. Není možné označovat ruskojazyčné obyvatelstvo východních regionů na Ukrajině za teroristy, jsou to pouze nespokojení občané, proti nimž nyní ukrajinská armáda zasahuje, dodal.

Achmetov ovládá v Doněcké a Luhanské oblasti velkou část strojírenských a hutních závodů a dolů přibližně s 300 000 zaměstnanců. Nedávno otevřeně vystoupil proti aktivistům samozvané Doněcké lidové republiky. Nyní žije v Kyjevě.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků