Hlavní obsah
Prezident Miloš zeman Foto: Petr Hloušek, Právo

Přídavky na děti se zvýší a změn doznají i exekuce

Novelu zvyšující přídavky na děti a novelu exekučního řádu, která umožní zastavování bezvýsledných exekucí, v úterý podepsal prezident Miloš Zeman.

Prezident Miloš zeman Foto: Petr Hloušek, Právo
Přídavky na děti se zvýší a změn doznají i exekuce

Novela zákona o státní sociální podpoře zvýší přídavky o 26 procent. Nárok na dávku získají rodiny s příjmy do 3,4násobku životního minima místo nynějšího 2,7násobku. Předloha rovněž zvyšuje daňové zvýhodnění na druhé a další potomky.

Přídavky by tak měly čerpat rodiče necelého půlmilionu dětí a ministerstvo práce a sociálních věcí odhadlo náklady na rozpočet na cca 5,5 miliardy korun.

Ještě zásadnější změny se dočkal exekuční řád. Zastavování dlouhodobých bezvýsledných exekucí bude moci začít v roce 2023. Senát totiž prosadil, že šestiletá lhůta, po jejímž uplynutí lze bezvýslednou exekuci zastavit, bude mít částečně zpětnou platnost.

Norma rovněž omezí zabavování movitých věcí a mobiliární exekuce důchodců a tělesně postižených lidí. Omezeny budou i exekuce dluhů z dětství.

Exekutorská komora avizovala, že hodlá novelu napadnout u Ústavního soudu. Vadí jí, že by exekutoři neměli nárok na hrazení nákladů bezvýsledných exekucí.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků