Hlavní obsah
Prezident Miloš Zeman se při diskusi se studenty pardubického gymnázia Dašická dobře bavil. Foto: Josef Vostárek, ČTK

Zeman krotil v ostré diskusi gymnazisty v Pardubicích

Jako do jámy lvové měl prezident Miloš Zeman ve středu po poledni vstoupit do tělocvičny pardubického gymnázia Dašická. Návštěva se konala v rámci prvního dne jeho návštěvy v Pardubickém kraji. Někteří maturanti chtěli prezidentovi pokládat provokativní dotazy a už před návštěvou se vzájemně podporovali na Facebooku.

Prezident Miloš Zeman se při diskusi se studenty pardubického gymnázia Dašická dobře bavil. Foto: Josef Vostárek, ČTK
Zeman krotil v ostré diskusi gymnazisty v Pardubicích

„Je pravda, že většina studentů je tu spíš schwarzenberská. Zeman má mezi mladými minimum sympatizantů,“ přiznala Právu jedna z profesorek gymnázia Dašická, největší a nejprestižnější střední školy na východě Čech.

Hejtman Pardubického kraje Martin Netolický a ředitel gymnázia Luděk Burian proto Zemana předem varovali, ten však trval na tom, že chce čelit co nejprovokativnějším dotazům. „Nejsou hloupé otázky, jsou jenom hloupé odpovědi,“ požádal při první dotyku s mikrofonem Zeman.

Prezident Miloš Zeman na setkání se studenty gymnázia Dašická.

Foto: Josef Vostárek, ČTK

Čelil výtkám studentů, že jeho návštěva v kraji je zbytečně drahá, že si nechává stavět pódia k politickým projevům nebo že Senátu vnucuje příliš mladé a levicové ústavní soudce. „Není ani levicový, ani pravicový soudce. Jsou jenom soudci dobří a špatní,“ reagoval Zeman.

Prezident Miloš Zeman na setkání se studenty gymnázia Dašická. Vpravo je ředitel školy Luděk Burian.

Foto: Josef Vostárek, ČTK

Byl kritizován také za výrok, že ústavní zvyklosti jsou idiotské. V reakci na to prohlásil, že autorem takového výroku není a že jej zkreslila média. „Já jsem prohlásil, že pojem ústavní zvyklosti je idiotský. V tom mi už dalo za pravdu několik renomovaných právníků,“ řekl Zeman.

Prezident Miloš Zeman zahájil v Pardubicích návštěvu Pardubického kraje. Doprovodila jej dcera Kateřina, vpravo je vedoucí prezidentské kanceláře Vratislav Mynář.

Foto: Josef Vostárek, ČTK

Studenty častoval bonmoty a citáty, pomáhal si Napoleonem i Nielsem Bohrem a Norbertem Wienerem. A když už jeden ze studentů měl odvahu použít také citáty, vysmál se mu, že je čte z papíru.

Po hodinové diskusi prohlásil, že se nezkušená mládež nechala obalamutit médii. „Nevěřte novinám. Skepse je první předpoklad inteligence,“ vyzval studenty Zeman.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Reklama

Výběr článků