Hlavní obsah
Prezident Miloš Zeman Foto: Jan Handrejch, Právo

Zeman: Istanbulská úmluva není škodlivá

Prezident Miloš Zeman považuje Istanbulskou úmluvu za dokument, který Česko sice nepotřebuje, ale jeho ratifikace mu nijak neublíží. Řekl to ve čtvrtek na televizi Barrandov, kde se zároveň naopak vymezil proti migračnímu paktu OSN.

Prezident Miloš Zeman Foto: Jan Handrejch, Právo
Zeman: Istanbulská úmluva není škodlivá

„Istanbulská úmluva je výborná pro zaostalé země, zejména muslimské. Pro nás je zbytečná,“ uvedl Zeman. Vyjmenoval, že úmluva má chránit ženy před nucenými sňatky, nucenými sterilizacemi a ženskou obřízkou, což jsou věci, které se u nás podle prezidenta nevyskytují.

Dokument nicméně ve skutečnosti obsahuje zejména zásady boje proti sexuálně podmíněnému násilí, tedy násilí uskutečňovaného z důvodu, že oběť je žena nebo muž. Do této kategorie spadá i domácí násilí, které v českých policejních statistikách figuruje.

„Je to zbytečné, ale není to škodlivé,“ tvrdí Zeman s tím, že úmluvu považuje spíše za nástroj morálního nátlaku na země, kde jsou brutální praktiky namířené proti ženám uplatňovány. Ženskou obřízku spojil primárně s muslimskými zeměmi, i když má tento zvyk kořeny v Africe již dávno před vznikem islámu, uplatňuje se i v tamních křesťanských komunitách.

Rozruch vzbudil před časem katolický kněz Petr Piťha, který ve svatováclavském kázání v katedrále sv. Víta tvrdil, že Istanbulská úmluva podle něj povede k přijetí opatření proti tradiční rodině, homosexuálové budou označeni za nadřazenou třídu, děti budou odebírány rodičům a lidé s odlišným názorem budou posíláni do „nápravně-výchovných táborů vyhlazovacího charakteru”.

Zatímco k Istanbulské úmluvě zaujal Zeman smířlivý postoj, odmítá přijetí migračního paktu OSN, proti kterému se vyslovily i USA, Maďarsko nebo Rakousko. Podle něj dokument nerozlišuje legální a nelegální migraci.

Úmluva Rady Evropy o prevenci a boji proti násilí na ženách a domácímu násilí (Istanbulská úmluva)

Mezinárodní úmluva zaměřená na boj proti všem druhům násilí vůči ženám. Zaměřuje se na prevenci, ochranu obětí a stíhání pachatelů násilí, které je genderově podmíněné. Mrzačení ženského genitálu, vynucený sňatek, stalking, vynucený potrat či vynucená sterilizace jsou podle úmluvy trestné činy. Signatářské státy mají tyto trestné činy zavést do svých trestních řádů.

ČR Istanbulskou úmluvu dosud neratifikovala.

Kritici z řad českých katolických biskupů tvrdí, že úmluva rozmělňuje přirozené identity pohlaví.

Celý text Istanbulské úmluvy ve formátu pdf najdete ZDE.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Související články

Výběr článků