Hlavní obsah
Vladimír Železný Foto: Milan Malíček, Právo

Železný se nemusí omlouvat Bobošíkové, rozhodl soud

Poslanec Evropského parlamentu (EP) Vladimír Železný se nemusí omluvit své kolegyni Janě Bobošíkové za výroky, které o ní před několika lety pronesl. Rozhodl o tom v úterý Vrchní soud v Praze, který tak potvrdil loňský verdikt městského soudu. Bobošíková v žalobě na ochranu osobnosti žádala po Železném omluvu za nepravdivá a nepřiměřená tvrzení, která o ní údajně šířil v médiích.

Vladimír Železný Foto: Milan Malíček, Právo
Železný se nemusí omlouvat Bobošíkové, rozhodl soud

Bobošíková a její někdejší nadřízený z televize Nova Železný byli do EP zvoleni za hnutí Nezávislí. Nedlouho poté, co zasedli do poslaneckých lavic, se však dostali do sporu.

Bobošíková krátce po zvolení oznámila, že nebude podporovat hnutí Nezávislí kvůli Železného rostoucímu vlivu. Železný zase řekl, že Bobošíková zradila hnutí, za které byla do EP zvolena. Kritizoval i to, že si najala svého manžela Pavla jako asistenta. Navíc prý podle Železného společně s manželem dostala od někoho zadání Železného z hnutí vypudit a politicky zlikvidovat. Spory byly tak vyhrocené, že se Železný dokonce odmítl účastnit televizní debaty s Bobošíkovou.

Vztahy vyvrcholily žalobou na ochranu osobnosti, kterou na Železného Bobošíková podala. Podle poslankyně Železný překročil rámec přiměřené kritiky a některá jeho tvrzení jsou úplně lživá. Naproti tomu Železný se bránil právem na kritiku politických soupeřů v rámci politického boje.

Městský soud loni rozhodl, že politici si mohou vyřizovat své osobní spory prostřednictvím médií, ke kterým mají jako veřejně známé osobnosti neomezený přístup. Pokud by soud vyhověl žalobě, mohl by prý zasahovat do svobody slova a práva na kritiku. Vycházel přitom z nálezu Ústavního soudu, který řešil spor mezi zpěvačkou Helenou Vondráčkovou a kritikem Janem Rejžkem.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků