Hlavní obsah
Zelení se ocitli pod pětiprocentní hranicí nutnou pro vstup do Sněmovny Foto: Ondřej Lazar Krynek, Novinky

Zelení balancují na hranici vstupu do Sněmovny, uvedl Median

ČSSD by podle Medianu v listopadu získala 35,3 procenta, ODS by skončila druhá se 31,4 procenta. Třetí by byli komunisté se 14,2 procenta. Překvapení průzkumu jsou zelení, kteří se 4,4 procenta hlasů skončili poslední za lidovci (7,6 procenta). Ocitli se tak pod pětiprocentní hranicí nutnou pro vstup do Sněmovny.

Zelení se ocitli pod pětiprocentní hranicí nutnou pro vstup do Sněmovny Foto: Ondřej Lazar Krynek, Novinky
Zelení balancují na hranici vstupu do Sněmovny, uvedl Median

ČSSD má tak před ODS náskok zhruba čtyři procenta, i když ve srovnání s předminulým měsícem ztratila zhruba procento preferencí. ODS v listopadu naopak zaznamenala oproti říjnu asi tříprocentní nárůst voličů.

Zelení ve srovnání s říjnem oslabili o dvě procenta a dosáhli tak nejnižšího výsledku od voleb. "Vzhledem ke statistické chybě, která se pro výsledek SZ pohybuje v intervalu cca plus minus 1,6 procenta od zjištěné hodnoty, to však nemusí znamenat, že by se ve skutečnosti do parlamentu nedostala," upřesnili statistici.

Komunisté ve srovnání s předminulým měsícem přišli o přibližně jedno procento hlasů, lidovci si oproti říjnu zhruba o 1,5 procenta polepšili.

Listopadový volební model podle Medianu (v %)
stranasrpenzáříříjenlistopad
ČSSD31,730,436,135,3
ODS35,234,128,631,4
KSČM12,612,315,114,2
KDU-ČSL6,17,367,6
SZ6,66,56,44,4
zdroj: Median

K volbám by přišlo 56,2 procenta občanů. V porovnání s červnovými volbami 2006 by k urnám přišlo o zhruba osm procent méně lidí.

Co se týče stranických preferencí, ČSSD by dostala 17,4 procenta hlasů, ODS 15,5 procenta. Komunisty by volilo sedm procent lidí, lidovce 3,8 a zelené 2,2 procenta respondentů.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků