Hlavní obsah

Zelená karta umožní práci v ČR lidem z 12 zemí, Vietnamcům ne

Ministerstvo vnitra v pondělí zveřejnilo seznam 12 států, jejichž občané mají od příštího roku možnost získat zelené karty pro práci a pobyt v ČR. Zahrnuje například Ukrajinu nebo země bývalé Jugoslávie kromě Kosova. Na seznam se také nedostal Vietnam či Mongolsko.

Zelená karta umožní práci v ČR lidem z 12 zemí, Vietnamcům ne

Zelené karty bude vydávat ministerstvo vnitra v úzké spolupráci s ostatními resorty. Platnost zelené karty bude u vysoce kvalifikovaných profesí maximálně tříletá s možností dalšího prodloužení.

Výjimka bude platit u nekvalifikovaných pracovníků, kterým bude vydávána maximálně na dva roky bez možnosti dalšího prodloužení.

Zavedení zelených karet od příštího roku umožní novela zákona o zaměstnanosti. Karty představují pobytové a pracovní vízum v jednom dokumentu. Cizinci by se mohli ucházet jen o místa, která se nepodařilo 30 dní obsadit zájemcem z ČR či EU.

Tyto pozice se mají objevit ve veřejném registru. O kartu by lidé požádali ve své vlasti český zastupitelský úřad.

Druhy zelených karet
typ A - pro vysokoškoláky maximálně na tři roky
typ B - pro vyučené a středoškoláky maximálně na dva roky
typ C - pro ostatní maximálně na dva roky

Do seznamu se nedostal Vietnam, jehož občané tvoří v České republice jednu z největších zahraničních komunit. Předseda česko-vietnamské společnosti Marcel Winter již dříve ČTK řekl, že nezařazením Vietnamu do tohoto seznamu Česko poruší šedesátiletou tradici vzájemné spolupráce obou zemí a poškodí se tím nejen vzájemné vztahy, ale i české hospodářství.

Seznam států, jejichž občané mohou získat zelené karty

Austrálie

Černá Hora

Chorvatsko

Japonsko

Kanada

Jižní Korea

Nový Zéland

Bosna a Hercegovina

Makedonie

USA

Srbsko

Ukrajina

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků