Hlavní obsah
Foto: Profimedia.cz

Ze zmizelého romského pokladníka se vyklubala kachna

Na chvíli to byl hit mnohých internetových serverů, např. iDnes.cz, TN.cz, Týden.cz, Deník.cz, ale nikoliv Novinek, i deníkového zpravodajství. Ze senzace se však po několika dnech vyklubala klasická novinářská kachna. O co šlo?

Foto: Profimedia.cz
Ze zmizelého romského pokladníka se vyklubala kachna

Ve čtvrtek 9. února zveřejnil server ParlamentniListy.cz na prominentním místě zprávu, podle níž na ustavujícím sjezdu Evropské romské strany v Ústí nad Labem čekalo na svého pokladníka asi 30 lidí, ten ale i s dříve vybranými členskými příspěvky zmizel. V článku bylo uvedeno jméno pokladníka i jména některých postižených adeptů zakládané strany.

Článek Parlamentních Listů vyvolal i zájem policie. „Policie se z úřední povinnosti uvedenými skutečnostmi zabývala, informace se ale ukázaly jako nepravdivé,“ řekla včera Právu ústecká policejní mluvčí Veronika Hyšplerová. Podle ní policisté prověřovali skutečnosti u různých občanských sdružení, ale i mezi lidmi v Předlicích, odkud měli někteří okradení Romové pocházet, nikoho se jménem uvedeným v článku nenalezli.

Právo, které kachnu rovněž převzalo, byť s uvedením, že o její pravdivosti jsou pochybnosti, o celé kauze informovalo znovu dnes.

Autor byl lídrem DS

Jako autor mystifikačního článku na serveru ParlamentniListy.cz je uveden Václav Prokůpek. Nejde o neznámé jméno. V minulosti působil jako regionální lídr v extremistické a dnes zakázané Dělnické straně. Ještě za její nástupnickou organizaci, Dělnickou stranu sociální spravedlnosti, kandidoval loni v parlamentních volbách v Olomouckém kraji. Pro motiv jeho vylhaného článku zesměšňujícího Romy, tedy není asi třeba chodit daleko.

Prokůpek figuruje i v jiných kauzách. Neoprávněně například užíval tituly Ing. a Ph.D. a díky tomu vyučoval externě na jedné soukromé vysoké škole. Kromě falešných diplomů má na svém kontě i dvojnásobné trestní stíhání kvůli rvačkám.

MfD spadla do vlastní jámy

Zpráva pod titulkem „Sotva Romové založili stranu, vzal pokladník kasu“ se objevila i ve vydání Mladé fronty Dnes z 11. února. Přitom právě tento list nedávno testoval ostražitost médií, s jakou přejímají a ověřují informace z jiných zdrojů. Redakcím rozeslal mailem podvrh v podobě falešného průzkumu, který předstíral, že zmapoval oblibu cizinců u thajských prostitutek. List nato zveřejnil seznam médií, které kachnu převzaly (Novinky.cz ji nepřevzaly). V případě neexistujícího romského pokladníka tak MF Dnes jen potvrdila přísloví “kdo jinému jámu kopá, sám do ní padá“. Dezinformaci na pravou míru dosud neuvedla.

Otisk originálního článku ze serveru ParlamentiListy.cz

Foto: www.parlamentilisty.cz

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků