Hlavní obsah
Předseda hnutí ANO a minist financí Andrej Babiš Foto: Jan Handrejch, Právo

Zápis z Babišovy schůzky s StB je i v českém archivu

V českém archivu se dochoval další písemný záznam o tom, že nynější místopředseda vlády a ministr financí Andrej Babiš (ANO) působil v 80. letech jako agent komunistické Státní bezpečností (StB), píše týdeník Euro ve svém pondělním vydání.

Předseda hnutí ANO a minist financí Andrej Babiš Foto: Jan Handrejch, Právo
Zápis z Babišovy schůzky s StB je i v českém archivu

Formulář z prosince 1984 zachycuje výpověď agenta s krycím jménem Bureš o podplácení v podniku zahraničního obchodu Petrimex, kde Babiš pracoval. Babiš vědomou spolupráci s StB popírá, na Slovensku se kvůli tomu soudí s tamním Ústavem paměti národa (ÚPN).

Takzvaný agenturní záznam je možné podle Eura významem zařadit hned za zprávu o navázání spolupráce, která se nachází v torzu údajného Babišova svazku u StB.

Dalších několik záznamů o agentu jménem Bureš, které údajně patřilo Babišovi, totiž pochází většinou z evidenčních přehledů. Naprostá většina listin zevnitř svazků byla zničena při skartacích koncem roku 1989.

Sobotka to nechtěl hodnotit

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) uvedl, že informace o Babišově minulosti byly známé už před loňskými sněmovními volbami, znali je i voliči. Zda Babiš s StB spolupracoval, nebo ne, nechtěl ministerský předseda hodnotit, ponechá to historikům a soudu. "Bylo by hloupé, kdybychom kvůli vzdálené minulosti destabilizovali vládu," řekl Sobotka v dnešních Otázkách Václava Moravce České televize.

Babiš připouští, že za komunismu coby pracovník československého podniku zahraničního obchodu přišel s příslušníky StB do kontaktu. Odmítá ovšem, že byl agentem tajné policie. Kvůli zveřejněným archivním svazkům, které údajně dokládají jeho spolupráci s StB, podal žalobu na slovenský Ústav paměti národa (ÚPN).

Zápis je psaný slovensky

Agenturní záznam, na který upozornilo Euro, pochází z Archivu bezpečnostních složek ČR. Slovensky psaný zápis je podle týdeníku součástí mnohasetstránkového spisu, který vedla pražská centrála kontrarozvědky StB na někdejší podnik zahraničního obchodu Chemapol.

Z dokumentů v tomto svazku vyplývá, že se Babiš zapojil jako informátor StB do akce proti manažerovi vídeňské firmy Chemanol, která zprostředkovávala veškerý obchod Chemapolu a Petrimexu v Rakousku. Agenturní záznam, v jehož záhlaví je uvedeno Babišovo údajné registrační číslo a krycí jméno, zpracoval 6. prosince 1984 František Hákač.

Jemu agent Bureš podle dokumentu popsal, co se dozvěděl o den dříve na jednání s obchodním zástupcem Chemanolu Alfredem Hicklem. "Poznatky jsou získané seriózním pramenem," uvedl Hákač v záznamu.

Ministr materiály zpochybňuje

Babiš se snaží ve sporu s ÚPN zpochybnit věrohodnost materiálů StB a argumentuje tím, že si tehdejší příslušníci naháněli pracovní výkony a evidovali tajné spolupracovníky bez jejich vědomí. Tvrzení podpořil před soudem i jeho poslední řídící důstojník Andrej Kuľha, který hovořil o rozsáhlém falšování svazků. Soud v Bratislavě má pokračovat 14. dubna.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků