Hlavní obsah
Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman Foto: Jan Handrejch, Právo

Zákon o nadřazenosti ministra nejvyššímu žalobci nehovoří, tvrdí experti

Zákon podle expertů oslovených Právem výslovně nehovoří o tom, že nejvyšší státní zástupce je podřízeným ministra spravedlnosti. Do jisté míry to prý ale vyplývá z jeho kontextu.

Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman Foto: Jan Handrejch, Právo
Zákon o nadřazenosti ministra nejvyššímu žalobci nehovoří, tvrdí experti

Tak se vyjádřil například odborník na ústavní právo Jan Kysela, který připomněl, že vláda jmenuje šéfa Nejvyššího státního zastupitelství právě na základě návrhu ministra spravedlnosti.

Podřízenost nejvyššího státního zástupce ministrovi připomínal v úterý nově jmenovaný šéf resortu Pavel Blažek. [celá zpráva]

„Nikde to takto výslovně napsané není (nadřízenost a podřízenost mezi ministerstvem a nejvyšším žalobcem), ale tím, že vláda na návrh ministra jmenuje nejvyššího státního zástupce, tak tam do jisté míry ta podřízenost je,“ uvedla zase děkanka Právnické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci Milana Hrušáková.

Podle Kysely jde o nadřízenost ministra v personálních nebo organizačních otázkách. Nespočívá prý ale v tom, že by ministr mohl nejvyššímu žalobci udílet služební pokyny, jako třeba svým podřízeným na ministerstvu.

Olomoucký vrchní státní zástupce Ivo Ištvan poznamenal, že ministr je nadřízen vedoucím žalobcům v oblasti správy a rozhoduje o stížnostech podaných na nejvyššího státního zástupce.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků