Hlavní obsah
Radim Fiala Foto: Milan Malíček, Právo

Zakázka je taky korupce? Ptá se policie v případě poslance Fialy

Detektivové z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu mají podle zjištění Práva podezření, že špičky koalice se snažily kvůli podpoře vládnímu daňovému balíčku korumpovat i další rebelující poslance ODS. Policie tak např. prověřuje, zda se Nečasovi vyjednavači nesnažili přimět ke změně názoru vlastníka několika firem Radima Fialu, a to nabídkou „přihrání“ lukrativní státní zakázky pro jednu z jeho společností.

Radim Fiala Foto: Milan Malíček, Právo
Zakázka je taky korupce? Ptá se policie v případě poslance Fialy

Podle informací Práva to vyplynulo ze středečního výslechu bývalé pravé ruky premiéra Jany Nagyové.

Sám Fiala, který se nakonec klíčového hlasování zdržel, včera připustil, že v této souvislosti sice čelil ostrým politickým tlakům, ale jakákoliv korupční nabídka při tom podle něj nepadla.

„Samozřejmě jsem byl pod velkým tlakem, který pro mne v tu chvíli znamenal zásadní rozchod s ODS, ale tento tlak nepřekročil politický rámec. S mým hlasem se neobchodovalo,“ řekl Právu Fiala. Ten se na rozdíl od tří stíhaných kolegů svého mandátu nevzdal a nyní působí jako nezařazený poslanec.

Jeho zdržení se hlasování přitom nakonec pro osud kabinetu rozhodující nebylo, vláda by totiž loni na podzim přežila i bez ohledu na jeho postoj. To ale během složitého vyjednávání jasné dopředu nebylo a policie je zjevně přesvědčena, že i kvůli tomu se zástupci Nečasovy koalice chtěli jistit korupční nabídkou.

Toto podezření policie vyšlo najevo právě v rámci výslechu Nagyové, detektivové se jí totiž na Fialu opakovaně ptali. Podle informací Práva padl i přímý dotaz, zda Nagyová ví o tom, že jedna z Fialových společností měla mít slíbenou zakázku od státu za to, že poslanec změní svůj názor a vládu při důležitém hlasování podpoří.

Nagyová na tuto otázku podle informací Práva neodpověděla. Už předtím přitom detektivům řekla, že o Fialově podnikání nic neví.

„Zakázky nedosáhly ani procenta tržeb“

Sám Fiala včera Právu sdělil, že ani jedna z jeho čtyř firem se státem byznys nedělá.
„Zakázky státních organizací realizovala v minulosti pouze jedna z nich a objem takových zakázek je zcela minimální a nedosahuje ani jednoho procenta tržeb společnosti,“ konstatoval poslanec s tím, že veřejným zakázkám se jeho společnosti vyhýbají i s ohledem na jeho působení ve vysoké politice.

Po rezignaci poslanců ODS Marka Šnajdra, Petra Tluchoře a Ivana Fuksy pomohli vládě daňový balíček schválit tři jejich nástupci a zbývající rebelové Tomáš Úlehla a Jan Florián.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků