Hlavní obsah
Bývalý řecký ministr financí Janis Varufakis Foto: Thanassis Stavrakis, ČTK/AP

Záchranný program selže, očekává řecký exministr Varufakis

Hospodářské reformy naordinované mezinárodními věřiteli zadluženému Řecku nebudou mít úspěch. V rozhovoru s BBC to řekl bývalý řecký ministr financí Janis Varufakis. Nový záchranný program pro Řecko se podle něj zapíše do historie jako „největší katastrofa” v makroekonomické politice.

Bývalý řecký ministr financí Janis Varufakis Foto: Thanassis Stavrakis, ČTK/AP
Záchranný program selže, očekává řecký exministr Varufakis

Řecký parlament tento týden schválil první strukturální reformy, které požaduje eurozóna výměnou za příslib tříletého záchranného programu v objemu až 86 miliard eur (2,3 biliónu Kč). Ten má Řecko ochránit před bankrotem a odchodem z eurozóny.

Řecký premiér Alexis Tsipras podle Varufakise neměl jinou možnost, než na reformní požadavky přistoupit. "Dostali jsme na výběr mezi popravou a kapitulací. On se rozhodl pro kapitulaci," řekl bývalý ministr.

Varufakis tento měsíc odstoupil z funkce poté, co Řekové v referendu odmítli podmínky věřitelů pro poskytnutí finanční pomoci. Rezignaci zdůvodnil snahou o usnadnění jednání. Varufakis měl totiž poměrně napjaté vztahy s dalšími ministry financí eurozóny a už dříve kvůli tomu skončil i v roli hlavního řeckého vyjednávače.

Tsipras nakonec tento týden pod hrozbou kolapsu bank a odchodu Řecka z eurozóny přistoupil na prakticky všechny požadavky věřitelů. Varufakis dohodu již dříve označil za "novou Versailleskou smlouvou" a chování věřitelů vůči Aténám za "politiku ponižování".

"Trojka (věřitelů) si ho (Tsiprase) vychutnala za každé slůvko kritiky, které na jejich adresu pronesl za posledních pět let," uvedl v pondělí Varufakis.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků